fbpx

Pamiętacie “Tomb Raider”? Świątynia-dżungla istnieje naprawdę

Kiedy w 2001 roku film “Tomb Raider” z Angeliną Jolie w roli głównej przeniósł obrazy świątyni Ta Prohm z Hollywood do kin na całym świecie, ugruntował pozycję Kambodży jako jednego z najważniejszych kierunków turystycznych. Kilkanaście lat po premierze miliony turystów wciąż przyjeżdżają do Siem Reap, a wielu z nich robi sobie zdjęcie obok drzewa, na którym Lara Croft walczyła w jednej ze scen akcji filmu.

Zaliczana do tzw. Wielkiej Trójki wraz z Angkor Wat i Angkor Thom, jest jedną z tych atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć, nie tylko ze względu na filmową sławę. Ta Prohm to fascynująca świątynia, która ze względu na jej usytuowanie w dżungli i symbiozę z drzewami, które jakby przejęły nad nią kontrolę, przyciągnęła uwagę filmowców. Świątynia jest w zasadzie w takim samym stanie, w jakim została pierwotnie znaleziona, co dało jej przydomek “świątyni dżungli”. Korzenie drzew wrastają w struktury budowli i otaczającą ją dżunglę! Decyzja o nieoczyszczaniu terenu z drzew i pozostawieniu niektórych obszarów pod kontrolą dżungli, uczyniła z niej jedną z najczęściej odwiedzanych i najczęściej fotografowanych świątyń w całym parku archeologicznym Angkor.

 

Tomb Raider

Najlepszy czas na wizytę w Ta Prohm to wczesny ranek.  Otaczająca dżungla jest pełna dźwięków, a światło jest doskonałe dla fotografów próbujących uchwycić “walkę” między naturą a architekturą. Warto wybrać zwiedzanie z przewodnikiem, ponieważ świątynia kryje wiele tajemnic, które mogą pozostać niezauważone przez zwiedzających.

Tomb Raider

Budowa świątyni datowana jest na 1186 r. n.e., ale powszechnie uważa się, że była ona rozbudowywana i upiększana przez kilka lat. Została zbudowana przez króla Khmerów Jayavarman VII (król Imperium Khmerów od 1181 do 1218) i poświęcona jako klasztor buddyjski Mahajany.
Obecnie jest częścią światowego dziedzictwa UNESCO i obok Angkor Wat, stanowi  jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Kambodży.

Tomb Raider

TUTAJ pisaliśmy o innych fascynujących miejscach wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Są na niej miejsca w Polsce.

 

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach i życiowych zmianach.

Żródło: Lonely Planet, Travel Chatter

5 thoughts on “Pamiętacie “Tomb Raider”? Świątynia-dżungla istnieje naprawdę

Dodaj komentarz