Pamiętacie „Tomb Raider”? Świątynia-dżungla istnieje naprawdę
Kiedy w 2001 roku film „Tomb Raider” z Angeliną Jolie w roli głównej przeniósł obrazy świątyni Ta Prohm z Hollywood do kin na całym świecie, ugruntował pozycję Kambodży jako jednego z najważniejszych kierunków turystycznych. Kilkanaście lat po premierze miliony turystów wciąż przyjeżdżają do Siem Reap, a wielu z nich robi sobie zdjęcie obok drzewa, na którym Lara Croft walczyła w jednej ze scen akcji filmu.
Zaliczana do tzw. Wielkiej Trójki wraz z Angkor Wat i Angkor Thom, jest jedną z tych atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć, nie tylko ze względu na filmową sławę. Ta Prohm to fascynująca świątynia, która ze względu na jej usytuowanie w dżungli i symbiozę z drzewami, które jakby przejęły nad nią kontrolę, przyciągnęła uwagę filmowców. Świątynia jest w zasadzie w takim samym stanie, w jakim została pierwotnie znaleziona, co dało jej przydomek „świątyni dżungli”. Korzenie drzew wrastają w struktury budowli i otaczającą ją dżunglę! Decyzja o nieoczyszczaniu terenu z drzew i pozostawieniu niektórych obszarów pod kontrolą dżungli, uczyniła z niej jedną z najczęściej odwiedzanych i najczęściej fotografowanych świątyń w całym parku archeologicznym Angkor.
Najlepszy czas na wizytę w Ta Prohm to wczesny ranek. Otaczająca dżungla jest pełna dźwięków, a światło jest doskonałe dla fotografów próbujących uchwycić „walkę” między naturą a architekturą. Warto wybrać zwiedzanie z przewodnikiem, ponieważ świątynia kryje wiele tajemnic, które mogą pozostać niezauważone przez zwiedzających.
Budowa świątyni datowana jest na 1186 r. n.e., ale powszechnie uważa się, że była ona rozbudowywana i upiększana przez kilka lat. Została zbudowana przez króla Khmerów Jayavarman VII (król Imperium Khmerów od 1181 do 1218) i poświęcona jako klasztor buddyjski Mahajany.
Obecnie jest częścią światowego dziedzictwa UNESCO i obok Angkor Wat, stanowi jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Kambodży.
TUTAJ pisaliśmy o innych fascynujących miejscach wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Są na niej miejsca w Polsce.
Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach i życiowych zmianach.
Żródło: Lonely Planet, Travel Chatter
Pingback:Pamiętacie „Tomb Raider”? Świątynia-dżungla istnieje naprawdę – Wiadomostka
Pingback:Pamiętacie „Tomb Raider”? Świątynia-dżungla istnieje naprawdę – Wiadomości ze świata
Pingback:Pamiętacie „Tomb Raider”? Świątynia-dżungla istnieje naprawdę – Co w kraju
Pingback:Pamiętacie „Tomb Raider”? Świątynia-dżungla istnieje naprawdę – Co w kraju
Pingback:Pamiętacie „Tomb Raider”? Świątynia-dżungla istnieje naprawdę – Nowinki ze świata