fbpx

A gdyby tak samochodem na narty? Witaj w Czechach!

Czechy to nie tylko kraj winorośli i pięknych zabytków. Nasi sąsiedzi posiadają też ciekawą ofertę dla miłośników białego szaleństwa. Dobre warunki do uprawiania sportów zimowych znajdują się przy granicy z Polską oraz Austrią. Chcielibyśmy CI przybliżyć w dzisiejszym tekście kilka kurortów, w których warto spędzić nieco czasu najbliższej zimy.
Charakterystyka geograficzna Czech

Czechy są krajem w dużej mierze wyżynnym i górskim. Nie oznacza to jednak, że okazje do szusowania na śniegu będą czekać na Ciebie na każdym kroku. Mimo stosunkowo dużej wysokości nad poziomem morza, w pewnych miejscach śnieg naturalnie nie występuje. Średnia temperatura w styczniu waha się u naszego sąsiada w przedziale 1-3 stopni poniżej zera.

Czechy otoczone są jednak z trzech stron sporymi wzniesieniami. Przy granicy z Polską są to Sudety ze Śnieżką jako najwyższym szczytem. Jest to wierzchołek, przez który biegnie granica, dlatego w statystykach figuruje też po stronie polskiej. Jest to najwybitniejszy szczyt obu tych państw.

Dobre warunki do czerpania radości z jazdy na nartach lub desce snowboardowej oferują też wzniesienia Lasu Czeskiego na zachodzie kraju. Swoich sił można też spróbować na wyciągach, położonych niedaleko Ostrawy.

Czeskie kurorty narciarskie w zachodniej części kraju

Okolice Pragi uchodzą za niezbyt sprzyjające do uprawiania sportów zimowych. Jeżeli jednak przejedziesz kilkadziesiąt kilometrów na południowy zachód, znajdziesz się w interesującym regionie. Wzniesienia Lasu Czeskiego zostały w wielu miejscach zagospodarowane i przekształcone na tętniące życiem kurorty narciarskie.

Wśród ciekawych miejsc warto wymienić Špičák. Jest to dość niewielki kurort, który posiada łącznie 9 wyciągów, w tym jedną kolej gondolową. Składa się z 6 głównych tras, które jednak są ze sobą wzajemnie połączone siecią nadających się do jazdy łączników. Jeśli chodzi o poziom trudności, kurort posiada wszystkie trzy rodzaje tras:

  • niebieskie,
  • czerwone,
  • oraz czarną.

Nieco mniejszym ośrodkiem jest Zadov, oferujący turystom prawie 5 km tras przygotowanych tras narciarskich.

W tym regionie położony jest też kurort Skiareál Lipno, w którym na miłośników zabawy na śniegu czeka 8 km tras. Nie znajduje się w nim żadna czarna trasa, dlatego sprawdzi się idealnie dla mniej zaawansowanych sportowców.

Ośrodki narciarskie na wschodzie Czech

Wschodnia strona Czech oferuje dostęp do Sudetów oraz części Beskidów. Nasi sąsiedzi wykorzystali je do stworzenia kilku naprawdę ciekawych ośrodków narciarskich, w których można spędzić przynajmniej kilka dni.

Interesującym miejscem przy granicy z Polską i Słowacją jest miejscowość Pustevny. Tamtejszy kompleks składa się z 10 wyciągów, które pozwalają cieszyć się 10 kilometrami tras w każdym kolorze. Dominują trasy łatwe, niebieskie, jednak 3 kilometry tras czerwonych również stanowią nie lada atrakcję.

W tym samym regionie znajdują się również wyciągi Grúň oraz Bílá, oferujące około 5 kilometrów tras każdy. Dzięki kilku wyciągom, nawet początkujący narciarze będą mogli czerpać radość ze zmieniających się warunków oraz krajobrazów.

Przy granicy z Polską na północy położonych jest też kilka wartościowych kurortów. Jednym z największych jest Mala Moravka, oferująca aż 12 kilometrów tras różnej trudności. Posiada 13 wyciągów orczykowych.

Cervenhorske Sedlo to mniej rozległy ośrodek, który oferuje 4,5 kilometra tras oraz wsparcie 8 wyciągów orczykowych. Posiada jednak trasy we wszystkich trzech kolorach.

Spory kompleks tras znajduje się też w Harrachovie. Miasto może Ci już być znane z położonych w nim skoczni narciarskich, na których już co prawda nie odbywają się zawody Pucharu Świata, jednak oddawane tam skoki były bardzo widowiskowe.

Jeżeli planujesz wybrać się na kilka dni do Czech w celu korzystania z zabawy na śniegu, dobrym sposobem może być wyjazd własnym samochodem. Dzięki niemu oraz połączeniom autostradowym będziesz w stanie szybko pokonać dzielącą poszczególne ośrodki odległość i korzystać z dobrych warunków w innym miejscu.

Aby poruszać się po czeskich autostradach, pomyśl o winietach do Czech już teraz. Możesz je kupić przez Internet na stronie Onlinewinieta.pl.

One thought on “A gdyby tak samochodem na narty? Witaj w Czechach!

Dodaj komentarz