fbpx

Sukces polskich badaczy. Wyodrębniono genom koronawirusa od pacjenta zero

Polskim naukowcom udało się scharakteryzować i wyizolować wirusa SARS-CoV-2 od pierwszego zakażonego pacjenta z Polski. Pozwoli to śledzić mutacje jakie zachodzą w wirusie i szybko na nie reagować.

Odkrycia dokonano w laboratoriach Zespołu Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, we współpracy z zespołem NIZP-PZH w Warszawie.

Wyizolowanie i scharakteryzowanie szczepów wirusa pojawiających się w Polsce pozwala śledzić rozprzestrzenianie się epidemii oraz na identyfikację zmian, jakie zachodzą w samym wirusie. Dzięki tej wiedzy naukowcy mogą szybko i skutecznie reagować na takie zmiany. Wiedza na temat natury wirusa, zamian, jakie w nim zachodzą, pozwala opracowywać schematy leczenia, tworzyć skuteczniejsze leki oraz szczepienia, a także przygotowywać testy diagnostyczne, które szybciej pomogą wykrywać zakażenia. W podobny sposób opracowywane są szczepionki na dany sezon grypowy.

– Sekwencje uzyskanego izolatu wskazują, że wirus przybył do nas z Niemiec – powiedział Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

– Ma jednak pewne unikatowe cechy, które wskazują na dalsze zmiany i konieczność dalszych badań próbek od osób zakażonych – dodał.

Nadal trwają badania, nad wyizolowaniem wirusa od kolejnych pacjentów.

Takie badania mają niezastąpioną wartość naukową, pozwalają lepiej poznać biologię wirusa SARS-CoV-2. Wyniki badań polskich naukowców – wyodrębniona sekwencja genomu – zostaną udostępnione w publicznych bazach. Są w nich wszystkie informacje, jakie udało się do tej pory pozyskać naukowcom, badającym naturę koronawirusa SARS-CoV-2. Ustalono na przykład, że włoski szczep wirusa, różni się nieco od pierwotnej odmiany patogenu z Chin.

Źródło: zdrowie.radiozet.pl

Dodaj komentarz