Na świecie zostało ich tylko kilkaset. Rząd zdecydował się na ważny krok

Populację amazoneczki czerwonolicej szacuje się jedynie na kilkaset osobników. Ostatnie z nich zamieszkują pogranicze Ekwadoru i Peru. To właśnie Ekwador postanowił utworzyć specjalny rezerwat w Selva Alegre, położonym w południowej części kraju, aby chronić ten zagrożony gatunek.

Wśród amazoneczek wyróżnia się cztery gatunki, wszystkie występujące na bardzo ograniczonych terenach – w kilku pasmach lasów tropikalnych, które zostały mocno przetrzebione i pofragmentowane. Ich zasięg jest niewielki, a same ptaki są rzadko spotykane.

Amazoneczka czarnoskrzydła występuje wyłącznie w Peru, żółtolica żyje w zalesionych górach Kolumbii, ognistogłowa zamieszkuje pogranicze Kolumbii i Wenezueli, a czerwonolica spotykana jest jedynie w południowym Ekwadorze i sąsiednich rejonach Peru. Jej siedliska to lasy w ekwadorskich prowincjach Azuay, Loja i Morona-Santiago oraz w departamencie Piura w Peru.

Amazonki to papugi z zielonymi piórami

Wszystkie amazonki, w tym amazoneczki, mają głównie zielone upierzenie, uzupełnione żywymi kolorami – szczególnie na głowie, piersi czy skrzydłach. U amazoneczki czerwonolicej charakterystyczne są intensywnie czerwone pióra przy nasadzie skrzydeł oraz wokół oczu i dzioba.

To wyjątkowo rzadki ptak – jego całkowitą populację szacuje się na maksymalnie 750 osobników. Gatunek ten zależny jest od konkretnego rodzaju południowoamerykańskiego lasu, gdzie znajduje owoce roślin z rodziny zaczerniowatych, które stanowią jego główne pożywienie.

Jednym z ostatnich takich siedlisk jest las deszczowy Selva Alegre na południu Ekwadoru. Niestety, obszar ten jest systematycznie niszczony przez wyręby i wypas bydła. Presja rolnictwa na ten region doprowadziła do sytuacji, w której przyszłość tego lasu została poważnie zagrożona. Dlatego rząd Ekwadoru postanowił objąć go ochroną w formie rezerwatu, aby uratować zarówno unikalny ekosystem, jak i niezwykle rzadką papugę.

Bez lasu papugi nie przetrwają

Te papugi żyją w niewielkich grupach, zazwyczaj po kilkanaście do ponad dwudziestu osobników. Są mocno przywiązane do swojego terytorium, nie przemieszczają się na inne obszary i nie migrują. Dlatego utrata ich środowiska oznacza dla nich całkowite wyginięcie. Ochrona Selva Alegre stała się więc koniecznością.

Utworzony rezerwat, nazwany Ecuador Ridgely Reserve, ma zapewnić ochronę całemu lokalnemu ekosystemowi. Za jego powstaniem stoją eksperci z American Bird Conservancy, Fundacion de Conservacion Jocotoco oraz Rainforest Trust.

Aktualnie chroniony obszar obejmuje 210 hektarów, jednak planowane jest jego powiększenie do 500 hektarów lasu tropikalnego. Właśnie tam żyje największa znana populacja amazoneczki czerwonolicej, regularnie obserwowana od lat 90. i licząca kilkaset osobników.

Dodaj komentarz