fbpx

NASA pokazała marsjański dzień od świtu do zmierzchu

Amerykańska agencja kosmiczna opublikowała film nagrany przez łazik marsjański Curiosity, który ukazuje, jak wygląda 12 godzin marsjańskiego dnia.

Materiał filmowy został nagrany w dniu, kiedy Curiosity pozostawał w bezruchu, a mianowicie 8 listopada minionego roku. To był 4002 dzień misji łazika na Czerwonej Planecie.

NASA, na swojej stronie internetowej, wskazała, że Curiosity doskonale sprawdził się w roli improvizowanego zegara słonecznego. Dowodem na to jest wideo w odcieniach szarości, które przedstawia, jak cień rzucany przez łazik zmienia się w ciągu dnia.

Nagranie tego materiału filmowego było częścią ostatniego zestawu instrukcji przesłanych do Curiosity przed rozpoczęciem koniunkcji Marsa ze Słońcem. W tym okresie Słońce znajduje się między Marsem a Ziemią, co komplikuje komunikację, ponieważ plazma słoneczna zakłóca sygnały radiowe. W związku z tym ekipa kontrolna misji ogranicza przesyłanie nowych poleceń do łazika na kilka tygodni. Komunikacja jednak nie zostaje całkowicie przerwana, Curiosity nadal przesyła na Ziemię regularne raporty o swoim stanie technicznym.

Celem tego 12-godzinnego filmu było zarejestrowanie obecności chmur lub małych wirów powietrznych, znanych jako „diabły pyłowe”. Po zakończeniu koniunkcji, gdy naukowcy pobrali dane, nie stwierdzono obecności tych zjawisk atmosferycznych. Jednakże udało się stworzyć dwa filmy, które pokazują zmiany oświetlenia i cieni od godziny 5:30 rano do 17:30 wieczorem według lokalnego czasu na Marsie.

Curiosity to bezzałogowy łazik marsjański należący do NASA, który bada powierzchnię Marsa. Został wystrzelony z Ziemi 26 listopada 2011 roku i wylądował na Marsie 6 sierpnia 2012 roku. Łazik bada teren krateru Gale i do tej pory przejechał na powierzchni Marsa 31 kilometrów.

Dodaj komentarz