fbpx

8 razy wychodziła z raka. 5 ważnych lekcji dla osób w chorobie

Anna Renault to kobieta, która aż osiem razy z rzędu pokonała raka. Choć jej podróż zakończyła się w 2018 r., spisane przez nią wskazówki, pomagają wszystkim osobom z diagnozą choroby nowotworowej znów stanąć na nogi.

Anna Renault pierwszą diagnozę usłyszała w roku 1977 w wieku 27 lat. Jednak, zamiast się poddać, kobieta postanowiła dobrze poznać wroga. Oto pięć cennych lekcji, które nauczyło ją życie z mnogim nowotworem.

Poznaj historię zdrowotną swojej choroby

Choć najnowsze badania przekonują, że wiele rodzajów raka to efekt stylu życia, kilka jego typów może mieć podłoże genetyczne. Tak było w przypadku Anne. Kobieta prześledziła historię swojej rodziny i dowiedziała się, że w linii jej przodków, zdarzały się trudne do wyleczenia nowotwory – np. u babci.

Zdałam sobie sprawę, że odziedziczyłem raka po niej poprzez geny mojej matki. Znajomość tej historii rodzinnej nie zmieniła mojej rzeczywistości, ale ułatwiła przetrawienie faktów. Dało mi też wolę walki o lepszą opiekę medyczną, której moja babcia 16 lat wcześniej nie miała – wyjaśniła Anne Renault.

Dowiedz się więcej

Druga wskazówka pozostawiana przez Anne brzmi: „dowiedz się więcej”. W końcu usłyszenie diagnozy to dopiero początek. W kolejnym etapie ważne jest, aby zdobyć wiedzę – pogłębić informacje na temat choroby, dowiedzieć się o możliwościach leczenia i wsparcia, które oferuje współczesna medycyna. Ale na tym etapie równie istotna staje się umiejętność rozróżniania faktów od mitów. Zbyt duży natłok informacji, które nie mają potwierdzenia w nauce może przytłoczyć i przyspieszyć proces choroby.

W dzisiejszym świecie informacje w internecie są pod ręką. Czasami jest ich zbyt wiele. Często ostrzegam innych pacjentów z rakiem, aby dowiedzieli się, co odnosi się bezpośrednio do twojej indywidualnej diagnozy, nie dając się wciągnąć w bagno niepowiązanych informacji – uprzedziła.

Oceń wszystkie opcje

Warto również wiedzieć, że medycyna to jedna z opcji pomocy, ale nie jedyna. Bardzo możliwe, że dla wielu chorych, nowotwór stanie się trampoliną do rozwoju i poszerzenia wiedzy o sobie samym. To dobry moment na podjęcie procesu terapeutycznego czy szukanie grup wsparcia. W przypadku trudnych do wyleczenia rodzajów raka ważna jest także umiejętność szukania nowych i niekonwencjonalnych opcji leczenia – np. immunoterapii.

Dokładnie oceniałam wszystkie opcje i zrobienie tego, co było dla mnie właściwe, było niezwykle ważne. Weszłam w tryb bitwy. Ponownie skontaktowałam się z moim lekarzem rodzinnym. Zmieniłam specjalistów, żeby mieć lekarza, który wspierał moje decyzje. Zażądałam operacji, która moim zdaniem najlepiej mi posłuży i mnie uratuje – dodała Anne.

Wyciągnij wnioski

Nowotwór bywa niezwykle trudnym, choć cennym nauczycielem. Pomaga inaczej spojrzeć na życie i wyciągać wnioski z dotychczasowych doświadczeń. Prowadzenie dziennika pomagało Anne w ułożeniu refleksji – dzięki spisywaniu swoich myśli, kobieta nauczyła się patrzeć na chorobę z zupełnie innej perspektywy – jako obserwator. Dziennik okazał się być również bardzo pomocny dla osób, które dopiero usłyszały diagnozę.

Słuchaj swojego ciała i badaj się

I na koniec, Anne zachęcała, aby zawsze wsłuchiwać się w swoje ciało – być uważnym na zmiany, bóle i dolegliwości – ale również jego fizjologiczne potrzeby. Zaspokojenie głodu, odpowiednio długi sen czy aktywność fizyczna są proste – a jednak w wyniku różnych sytuacji życiowych czasem odmawiamy ciału tych prostych i koniecznych dla zdrowia przyjemności. Usłyszenie diagnozy nie oznacza, że masz prawo zapomnieć o innych, zdrowych częściach ciała. Monitoruj się tak, jak przed chorobą.

Twój lekarz będzie wiedział, w jakich warunkach istnieje zwiększone ryzyko. Rzeczy takie jak nadciśnienie, cukrzyca, a nawet rak mogą czasami zostać wykryte, zanim staną się poważnym zagrożeniem dla twojego zdrowia i życia! W wielu przypadkach wykrycie może również odgrywać rolę w skutecznym leczeniu – podsumowała Anne.

Choć droga Anne Renault dobiegła końca w 2018 r., jej niezwykła wola walki i optymizm do dziś pomagają osobom z nowotworem przejść przez proces leczenia świadomie i z nadzieją. Jej pięć cennych wskazówek to uniwersalne rady, które znajdą zastosowanie zarówno u chorych jak i członków rodziny, którzy wspierają bliskich w terapiach onkologicznych.

Tutaj link do strony Anne Renault.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: PoradnikZdrowie.pl

Dodaj komentarz