fbpx

Ecstasy i psylocybinę uznano tu za leki. Kiedy w Polsce?

Australijska Agencji ds. Żywności i Leków na początku lutego zaskoczyła wszystkich ogłoszeniem, że psylocybina i MDMA (Metylenodioksymetamfetamina) zostaną od lipca uznane za leki i będą mogły być przepisywane przez psychiatrów na różne zaburzenia zdrowia psychicznego.

Psylocybina, psychoaktywny składnik w grzybach psychodelicznych, i MDMA, powszechnie znane jako ecstasy, są dwiema z najbardziej skutecznych metod leczenia niebezpiecznych i uporczywych zaburzeń zdrowia psychicznego, takich jak oporna na leczenie depresja i zespół stresu pourazowego.

Ze względu na nielegalny status tych substancji w większości krajów trudno jest je badać na większych próbach, ale małe odniosły powszechny sukces.

W przypadku psylocybiny, Johns Hopkins University stwierdził, że zmniejszyła ona objawy depresji o 71% w połączeniu z psychoterapią wspomaganą i zapobiegła jakiemukolwiek powrotowi objawów u 54% uczestników próby.

W 2021 roku Wydział Neurologii UC San Francisco zakończył również badanie III fazy psychoterapii wspomaganej MDMA dla pacjentów z zespołem stresu pourazowego i stwierdził, że poprawiła ona objawy o 88% i wbrew wcześniejszym kryteriom, okazała się  bezpieczna i skuteczna.

Australijski *Therapeutic Goods Administration (TGA) powiedział, że rozważył kilka tysięcy pisemnych zgłoszeń publicznych przed podjęciem decyzji.

*Australijski organ rządowy odpowiedzialny za ocenę, oszacowanie i monitorowanie produktów, które są zdefiniowane jako dobra terapeutyczne. Reguluje leki, urządzenia medyczne i biologiczne, aby pomóc Australijczykom w bezpieczny sposób zachować zdrowie. (przyp. tłumacza).

Liczba takich zgłoszeń jest uzasadnionym wskaźnikiem zakresu i wagi tych kwestii dla zdrowia indywidualnego i publicznego- powiedziano w oświadczeniu.

-Zgłoszenia potwierdzają potrzebę większego dostępu do alternatywnych metod leczenia dla pacjentów z uporczywymi zaburzeniami zdrowia psychicznego, w których obecnie dostępne metody leczenia nie były skuteczne. Przepisywanie będzie ograniczone do psychiatrów, biorąc pod uwagę ich specjalistyczne kwalifikacje i wiedzę specjalistyczną w zakresie diagnozowania i leczenia pacjentów z poważnymi zaburzeniami zdrowia psychicznego.

 

 

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

Źródło: Good News Network

Dodaj komentarz