fbpx

Rozwiązano zagadkę napisu na jednym z najsłynniejszych obrazów świata

Naukowcom z Norwegii udało się wyjaśnić tajemnicę napisu na słynnym obrazie Edvarda Muncha “Krzyk”. Słowa “To mógł namalować tylko wariat” od lat intrygowały miłośników sztuki i oplecione były licznymi domysłami.

Na słynnym obrazie Edvarda Muncha, w lewym górnym rogu znajduje się wykaligrafowane ołówkiem znanie “To mógł namalować tylko wariat”. Napis ten od wielu lat był powodem wielu teorii i domysłów w świecie stuki. Jedni przypuszczali, że jest to akt wandalizmu ze strony któregoś z oglądających go na wystawie, inni – że tekst napisał zmagający się przez większość życia z chorobą psychiczną artysta.

“To mógł namalować tylko wariat” – brzmi napis umieszczony na obrazie “Krzyk”
Bez wątpienia, autorem napisu jest sam Munch

Kurator Mai Britt Guleng z Muzeum Muncha w Oslo wydała w poniedziałek oświadczenie w tej sprawie. – Nie mamy wątpliwości, że napis jest autorstwa Muncha – przekazała.

Jak zapewnia ekspertka, wskazuje na to charakter pisma oraz okoliczności, w których obraz został po raz pierwszy pokazany publiczności na targach sztuki Blomqvist w październiku 1895 roku.

Wielu krytyków twierdziło wówczas, że malarz nie może być zdrowy.

Naukowcy wyodrębnili wyraźny napis z obrazu za pomocą zdjęć wykonanych w podczerwieni, a następnie porównali go z rękopisami Muncha z tego okresu, z jego listami i pamiętnikami.

Muzeum poświęcone malarzowi

Muzeum Muncha w Oslo ma zostać otwarte jesienią tego roku, w nowym gmachu znajdującym się w centrum norweskiej stolicy. Z powodu epidemii inauguracja została przesunięta o rok. Nowe muzeum ma prezentować nie tylko dzieła malarza, ale również wyniki badań jego twórczości.

Źródło: National Museum of Norway, nytimes.com

Dodaj komentarz