fbpx

Zbliża się noc najszybszych spadających gwiazd – maksimum roju Leonidów

Nadchodzi szczyt Leonidów, jednego z najszybszych znanych deszczów meteorów. Jak najlepiej zaobserwować “spadające gwiazdy” na listopadowym niebie?

Deszcze meteorów, często oglądane zjawiska astronomiczne, występują, gdy Ziemia wkracza w strumień kosmicznych odłamków pozostawionych przez komety. Te fragmenty skalne, spalając się w atmosferze, tworzą jasne smugi — właśnie “spadające gwiazdy”. Leonidy pochodzą z komety 55P/Tempel-Tuttle, która zbliża się do Ziemi co 33 lata.

Leonidy – szczyt aktywności

Widoczne od 10 do 23 listopada, Leonidy osiągną szczyt aktywności w nocy z 17 na 18 listopada. Oczekuje się wtedy około 15 meteorów na godzinę. Chociaż nie są to najliczniejsze meteory (sierpniowe Perseidy mają około 100 meteorów na godzinę), to charakteryzują się najszybszym ruchem.

— Ich prędkość wynosi około 70 km/s, co jest efektem kształtu orbity komety 55P/Tempel-Tuttle. Orbita ta powoduje, że materia komety zderza się z atmosferą ziemską z dużą prędkością — wyjaśnia wicedyrektor Planetarium Śląskiego, Damian Jabłeka.

— W niektórych latach Leonidy stają się intensywnym deszczem meteorów. Rekordowy był rok 1833, kiedy, jak wynika z wiktoriańskich zapisków, zaobserwowano 240 tysięcy meteorów w ciągu 9 godzin — dodał Jabłeka.

Jak obserwować Leonidy?

Leonidy to fenomen dla miłośników astronomii. Ich radiant, czyli punkt, z którego wydają się wyłaniać, znajduje się w gwiazdozbiorze Lwa, który w nocy jest poniżej horyzontu.

— Najlepszy czas obserwacji to rano, przed wschodem słońca. Wtedy Leonidy są widoczne na wschodzie, obejmując niemal połowę nieba — radzi ekspert.

W listopadzie można obserwować również Taurydy, zwłaszcza te Północne. Ten rój jest mniej aktywny, z około 5 meteorami na godzinę, ale są one bardzo jasne. Można je oglądać do 25 listopada.

— Patrząc w niebo nocą, często można zauważyć pojedyncze meteory. Taurydy, choć podobne do tych sporadycznych, mają swój początek w okolicach gwiazdozbioru Byka — zauważa Jabłeka.

Dodaj komentarz