fbpx

Uczeń Liceum w Iłży zajął pierwsze miejsce w konkursie Impact Creators Intel w San Francisco!

Konkurs Impact Creators Intel, który odbył się w San Francisco, to jeden z największych światowych turniejów informatycznych. Maksymilian Paczyński, który na co dzień uczęszcza do liceum w Iłży, zajął w jego tegorocznej edycji pierwsze miejsce! Zwycięski program stworzony przez zdolnego licealistę dotyczył sztucznej inteligencji. — Wstawanie rano i pisanie takich rzeczy robi mi absolutnie cały dzień! — skomentował młody programista.

Maksymilian Paczyński od kilku lat pracował nad algorytmem „FATIK”, niepozwalającym zasnąć kierowcy podczas jazdy. Młody Polak wygrał z setkami projektów z całego świata a w finale z grupowymi pracami z Chin oraz z Indii. On był sam.

Na czym polega pomysł?

Za pomocą sztucznej inteligencji rozpoznawane jest oko kierowcy na obrazie, a następnie stworzona przez Maksymiliana sieć neuronowa klasyfikuje je, czy jest ono otwarte, czy zamknięte. Jeżeli oko pozostaje zamknięte przez określony czas, uruchamia się alarm. Oprócz tego program zbiera dane, za pomocą których tworzony jest profil kierowcy pozwalający stwierdzić czy prowadzący pojazd jest w danej chwili zmęczony, zestresowany czy preferuje jazdę dzienną bądź nocną.

Maksymilian zapytany o jego projekt odpowiedział, że „chciał tak pokazać, że algorytmy to też coś bardzo pomocnego w życiu, a nie groźny potwór, który przyjdzie i pozabija wszystkich jak w filmach”.

Zmęczenie jest chorobą XXI wieku, wywoływaną między innymi algorytmami, które determinują co dziesiątą minutę naszego życia. Młody Polak pokazał, że te same algorytmy mogą pomóc naprawić to, co popsuły. Takich młodych ludzi jest w naszym kraju więcej. Musimy tylko robić wszystko, co w naszej mocy, aby zatrzymywać ich w Polsce i by stąd zmieniali świat.

Maksymilian wielkie brawa i duma! Gratulujemy również nauczycielowi Robertowi Celuchowi tego, że dostrzegł taki talent!

 

Dodaj komentarz