fbpx

Były uznane za wymarłe. Oto 3 gatunki, które znów żyją na wolności

Ekolodzy coraz częściej ogłaszają duże sukcesy reintrodukcyjne. Badaczom udaje im się rozmnożyć zwierzęta uważane za gatunki wymarłe na wolności, a następnie przywracają je do życia w naturze. Czy doczekamy powrotu najważniejszych?

Małe ryby wracają do rzek

Choć reintrodukcja brzmi skomplikowanie, tak naprawdę jest to sposób na ponowne wprowadzenie zwierząt uważanych za wymarłe do ich naturalnego środowiska. Niedawno świat obiegła informacja, że udało się z kolejnym gatunkiem – małą rybą w meksykańskich rzekach. Zoogoneticus tequila, czyli meksykański „kogutek” to mała ryba, która zniknęła z rzek wiele tam temu. Za sprawą rybek hodowanych w sztucznym stawie, ekologowi z Meksyku i kilku pracownikom zoo z angielskiego Chester, udało się rozmnożyć gatunek do 10 tys. Niedawno ryby trafiły do swojego pierwotnego środowiska – rzeki w mieście Teuchitlán.

Optymizm, edukacja i wspólne wysiłki ekologów i lokalnej społeczności zakończyły się jednak sporym sukcesem. Mieszkańcy miasta Teuchitlán wiedzą już, ile korzyści te małe ryby są w stanie przynieść w obrębie rzek i nie będą ich wyławiać.

wymarłe Powiedzieli nam, że to niemożliwe, że wypuszczone natychmiast umrą – powiedział ekolog Omar Dominguez portalowi Phys.org.

Konie Przewalskiego

Innym gatunkiem, który udało się przywrócić naturze są konie Przewalskiego – jedyny aktualnie dziko żyjący gatunek koni (patrz: zdjęcie główne).  Zwierzęta te zostały uznane za wymarłe na wolności już w latach 70. Ostatni raz, widziano je na stepach Mongolii w 1969 r. i właśnie tam ekolodzy założyli jeden z wielu ośrodków, których celem było rozmnożenie zwierząt i wypuszczenie ich na wolność. Kilka tego typu ośrodków znajduje się również w Chinach, Rosji, Kazachstanie i na Ukrainie, a także przy kilku ogrodach zoologicznych w Polsce. W 2015 r. chińscy ekolodzy poinformowali, że na wolności urodziło się pierwsze źrebię.

Oryks arabski 

Trzecim gatunkiem, który najprawdopodobniej znów licznie zasiedli dzikie obszary jest oryks arabski (Oryx leucoryx) – zwierzę kopytne oryginalnie zamieszkujące Jordanię i Arabię Saudyjską. Ostatnie sztuki były widziane w latach 30. XX w., ale dopiero w latach 60. powstał projekt reintrodukcji o nazwie „Operacja Oryks” zakończony sukcesem. Amerykańscy badacze i pracownicy zoo w Phoenix poinformowali wówczas, że na świat przyszło aż 240 zwierząt. Aktualnie jest ich ponad 1 tys. na wolności i 7 tys. w ogrodach zoologicznych.

wymarłe

Wiele pytań

Choć to tylko trzy gatunki zwierząt przywróconych naturze, jest jeszcze wiele innych, które w wyniku polowań lub innej działalności człowieka zostały uznane za wymarłe. Należą do nich m.in. nosorożec czarny i tygrys tasmański. Czy i tu istnieje szansa na reintrodukcję? Czas pokaże.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: INTERIA.PL

Dodaj komentarz