fbpx

Zamiast plastiku – cegła! Mały startup wykorzysta śmieci do budowy

Mały startup z Los Angeles postawił sobie za cel oczyszczenie planety ze 100 ton plastiku do 2030 r. Jak? Przerabiając plastik na nietoksyczny i wytrzymały materiał budowlany.

ByFusion to mały startup, który działa na amerykańskim rynku od 2017 r. i współpracuje z organizacjami, które zajmują się oczyszczaniem oceanów z plastiku. Twórcy ByFusion opracowali specjalny system o nazwie ByBlock, który przetwarza plastik w twardy materiał budowlany. Powstałe bloki z recyklingu mogą posłużyć do budowy ścian oporowych, ścian dźwiękowych, szop, tarasów oraz stolików. Co ciekawe, metoda ByBlock jest całkowicie ekologiczna i bezpieczna – nie wymaga korzystania z toksycznych chemikaliów i generuje o 41 proc. mniej dwutlenku węgla niż produkcja tradycyjnej betonowej cegły.

Plastik nie jest problemem. Problemem jest to, że nie mamy dobrego pomysłu na ich przyszłość – mówią założyciele ByFusion.

Metoda polega na podgrzewaniu parą wodną małych kawałków plastiku. Kolejnym etapem jest stapianie materiału w bloki o wymiarach 40 cm x 20 cm x 20 cm. Pojedynczy blok waży 10 kg, jest odporny na kruszenie i wygląda majestatycznie.

Świetny sposób, by opatentować metodę? Niekoniecznie. ByFusion chce współpracować ze wszystkimi organizacjami i rządami, a także świadomymi ekologicznie firmami, by wspólnie pozbywać się plastiku i przetwarzać go w materiał budowlany. W tym celu ByFusion udostępnił system produkcji bloczków firmom zajmującym się gospodarką odpadami, gminom i korporacjom, aby każdy mógł pomóc w recyklingu.

ByBlock umożliwia społecznościom, korporacjom i rządom wykorzystanie plastikowych odpadów podczas sprzątania planety. Nasze systemy do produkcji bloków tworzą miejsca pracy, poprawiają infrastrukturę i ożywiają sąsiedztwo na całym świecie – wyjaśnili właściciele startupu.

ByFusion postawiło sobie za cel wykorzystać 100 mln ton plastiku znalezionego w oceanach i to już do 2030 r. Zakładając, że rządy, gminy i organizacje pozarządowe zaczną współpracować z tymi śmiałkami, jest to cel potencjalnie do zrealizowania. Trzymamy kciuki!

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Noizz

Dodaj komentarz