fbpx

Japończycy zbudują największy na świecie grawitacyjny powerbank, wykonany z betonu

Źródła odnawialne to przyszłość zielonej energetyki, największe wyzwanie stanowi jednak sposób magazynowania energii i dostarczania jej wówczas, kiedy jest najbardziej potrzebna.

Vision Fund to największy na świecie fundusz, stworzony przez SoftBank . Aktualnie dysponuje on budżetem w kwocie 100 miliardów dolarów. Pieniądze te mają być wykorzystane na finansowanie najciekawszych projektów, które pomogą pchnąć postęp technologiczny mocno do przodu i odmienić na lepsze życie milionów ludzi na całym świecie.

Jednym z projektów, w który zainwestował fundusz, jest największy na świecie betonowy powerbank. Jego pomysłodawcami są ludzie z Energy Vault. Zaprojektowali oni wysoką wieżę z betonu i stali, która ma być niezwykle wydajnym magazynem energii. Istota jej funkcjonowania jest bardzo prosta. Farmy wiatrowe i solarne są zależne od warunków atmosferycznych, więc nie produkują energii bez przerwy.

Ich znakomitym uzupełnieniem ma być innowacyjna wieża, która tę energię może akumulować. Działanie wieży jest genialne w swojej prostocie, nie generuje odpadów i nie szkodzi środowisku. Gdy nie ma dużego zapotrzebowania na energię produkowaną przez instalacje OZE, jej nadmiar jest wykorzystywany przez 6-ramienny dźwig do unoszenia betonowych bloków o wadze 35 ton każdy. W momencie wzrostu zapotrzebowania na energię, betonowe bloki są upuszczane grawitacyjnie, a powstała w ten sposób energia kinetyczna jest zmieniana w energię elektryczną która dostarczana jest do sieci.

Betonowy magazyn energii dysponuje pojemnością 80 megawatogodzin i jest w stanie produkować energię elektryczną przy koszcie zaledwie 6 centów za kilowatogodzinę. Testowa betonowa wieża ma stanąć w Mediolanie. Chociaż tego typu obiekty nie są niczym nowym, bo popularne na całym świecie są też elektrownie szczytowo-pompowe, to jednak wieża powstała z myślą o budowie jej na pustyni. np. w Arabii Saudyjskiej i Emiratach Arabskich, gdzie zasoby wody są bardzo małe.

Źródło:  Energy Vault

Dodaj komentarz