fbpx

Pies wspiera ofiary przestępstw podczas rozpraw w sądzie

W południowo-zachodniej Francji, na jednej z sal sądowych spotkać można nietypowego rezydenta. To pięcioletni czarny labrador o imieniu Lol, który jest pierwszym oficjalnym europejskim psem wspierającym ofiary przestępstw.

Labrador imieniu Lol od dwóch lat wspiera ofiary przestępstw przebywające na sali rozpraw. Jest to prawdopodobnie pierwszy tego typu pies w Europie, który oferuje taką pomoc. Prokurator Frederić Almendros, który jest pomysłodawcą projektu, słyszał wcześniej o podobnym przypadku w Seattle. Była to dla niego inspiracja, aby spróbować podobnej psiej pomocy w sądzie w miejscowości Cahors.

Labrador został specjalnie wyszkolony, aby zachowywał spokój przy obcych osobach, w tym małych dzieciach. Jest w stanie znieść trudne sceny dziejące się obok niego na sali, na przykład emocjonalne zeznania ofiar, którym często towarzyszy płacz.

Pies skory do zabawy i do pomocy

Psy rasy labrador są z natury cierpliwe i skore do zabawy, szczególnie w kontaktach z dziećmi. Pierwotnie labradory były używane jako psy myśliwskie. Obecnie ze względu na ich predyspozycje do pracy z człowiekiem służą między innymi jako psy ratownicze, przewodnicy osób ociemniałych czy wykorzystywane są w dogoterapii.

Lol do tej pory wziął udział w 80 różnych kryminalnych śledztwach i pomagał ofiarom w wieku od 3 do 90 lat. O tym, czy obecność psa jest konieczna, decyduje prokurator Frederić Almendros.

– Jeśli po zbadaniu sprawy uznam, że uspokajająca obecność psa pomoże ofiarom otworzyć się na to, co się stało, a nawet kiedy będą musieli zeznawać w sądzie, wzywam go – opowiedział BBC prokurator. – Pies w sądzie często pomagał ofiarom radzić sobie ze stresem związanym z procesem – dodał.

Wsparcie labradora potrzebne coraz częściej

W departamencie Lot, w którym pracuje pies, organy ścigania mają do czynienia z wieloma przypadkami przemocy domowej i seksualnej. Na początku nie wszyscy wierzyli w ten projekt, jego twórczy musieli przekonać współpracowników. Teraz prawnicy potrafią sami prosić o wsparcie psa.

– Lol został przeszkolony, by przytulać się do ofiar, a ten fizyczny dotyk uspokaja je i pomaga stawić czoła wyzwaniom prawnym, z jakimi się zmierzą – powiedziała BBC Alexia Mesthe, która prowadzi lokalny oddział ogólnokrajowej organizacji charytatywnej France Victims.

Do końca przyszłego roku psy wspierające mają pojawić się w 20 francuskich sądach.

Dodaj komentarz