fbpx

Tarnów zamontuje 70 budek lęgowych dla jerzyków, żeby walczyć z komarami. Brawo!

Tarnowianie będą montować budki lęgowe dla jerzyków, a zwiększenie populacji tych ptaków pomoże ograniczać plagę komarów. To wszystko za sprawą akcji „Zajerzysty Tarnów”. Pierwsze ptasie budki oferowane zainteresowanym rozeszły się jak ciepłe bułeczki w kilkadziesiąt minut.

Od majowych deszczów tarnowianie narzekają, że komary gryzą ich dosłownie wszędzie – w parkach, na podwórkach, na ulicy i w mieszkaniach. Chemiczne opryski działają w ograniczonym zakresie. Radny Tomasz Olszówka postanowił więc walczyć z plagą komarów inaczej.

– Przyznaję, pierwszą moją myślą było namówienie miasta do oprysków. Ta metoda ma jednak wiele minusów, więc po rozmowach z mieszkańcami zdecydowałem się na jerzyki. To naturalny sposób walki z komarami stosowany przez naszych przodków – wyjaśnia.
Miesięczną dietę radny przeznaczył na zakup 70 drewnianych budek dla jerzyków.
– Jeden taki ptaszek zjada około 20 tysięcy komarów dziennie – dodaje.

Zapisy na budki obyły się na facebooku. Drewniane domki dla ptaków, które mają być montowane na elewacjach budynków, rozeszły się błyskawicznie. Zapisy trwały dokładnie 90 minut i na ten moment ich pula została wyczerpana.
Akcją zainteresowani byli nie tylko indywidualni mieszkańcy, ale również przedstawiciele tarnowskich firm i instytucji. Do akcji włączył się m.in. hotel Cristal Park.

– Odkomarzanie daje chwilowe efekty i zabija owady żyjące tylko w określonym miejscu. Jerzyki to natomiast naturalny sposób walki z komarami. Jeśli przyniosą efekty, na naszym hotelu pojawią się kolejne budki dla ptaków – mówi Witold Kisała, prezes Cristal Parku.

 

Czytaj więcej na: tarnow.naszemiasto.pl

2 thoughts on “Tarnów zamontuje 70 budek lęgowych dla jerzyków, żeby walczyć z komarami. Brawo!

 • 12 lipca 2019 at 07:59
  Permalink

  To teraz należy namówić jerzyki, żeby zamieszkały w tych budkach..

  Reply
 • 1 sierpnia 2019 at 13:00
  Permalink

  Jak ściągnąć te ptaszki do mojego miasta??? Jakieś rady?

  Reply

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: