fbpx

Najstarszy lekarz na świecie. Ma 100 lat i wciąż pracuje

„Musisz być szczęśliwy w swojej pracy i w życiu prywatnym” – przekonuje 100-letni neurolog, który nigdy nie przeszedł na emeryturę. Dr Howard Tucker z Cleveland w stanie Ohio zdradza, dlaczego warto pracować w każdym wieku.

Dr Howard Tucker z Cleveland to najstarszy lekarz na świecie. Z medycyną związany jest już od ponad 75 lat i jak sam mówi, nie zamierza przechodzić na emeryturę. Jego zdaniem codzienne obowiązki, służba innym oraz podążanie za własną pasją mogą być remedium na starość i zgnuśnienie. Praca, która angażuje sprawia, że utrzymujemy myśli w pozytywnej energii; ponadto pobudza szare komórki do działania i chroni przed chorobami neurodegeneracyjnymi.

Przestrzegam: jeśli przejdziesz na emeryturę, powinieneś przynajmniej robić coś hobbystycznie. Codziennie potrzebujesz bodźca dla mózgu – wyjaśnił dr Tucker.

Choć stuletni neurolog zrezygnował niedawno z przyjmowania pacjentów, wciąż naucza studentów w szpitalu St. Vincent Charity Medical Center w Ohio. W 2021 r. został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa jako najstarszy praktykujący lekarz na świecie.

Musisz być szczęśliwy w swojej pracy i w życiu prywatnym – przekonuje neurolog i dodaje, że nigdy nie palił, choć lubi od czasu do czasu wypić dobre martini. Oprócz tego dużo się rusza i pozostaje w zażyłej relacji z najbliższą rodziną – ze swoją żoną tworzą szczęśliwy związek już od 65 lat.

Praca do późnego wieku może utrzymać nas w zdrowiu na wiele sposobów. Jak pokazują statystyki opóźnienie przejścia na emeryturę zaledwie o rok może zmniejszyć ryzyko zgonu nawet o 11 proc. Jeśli dodać do tego optymistyczne nastawienie do życia, ryzyko te pomniejsza się o kolejne 15 proc.

Nigdy nie myślę o śmierci – podsumowuje lekarz, który radzi młodym osobom, aby do codzienności i pracy zawodowej podchodzili z optymizmem.

 

Przeczytaj też:

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: WP abcZdrowie

One thought on “Najstarszy lekarz na świecie. Ma 100 lat i wciąż pracuje

Dodaj komentarz