fbpx

Nowe prawo na Filipinach wymaga od uczniów i studentów zasadzenia 10 drzew przed ukończeniem szkoły lub studiów

 

Jak informuje CNN (http://cnnphilippines.com/news/2019/5/15/House-bill-plant-10-trees-graduation-requirement.html), Kongres na Filipinach oficjalnie przyjął projekt ustawy głoszącej, że każdy uczeń szkoły podstawowej i średniej oraz każdy student musi posadzić przynajmniej 10 drzew, aby ukończyć szkołę.

Zgodnie z ustawą (http://www.congress.gov.ph/legisdocs/basic_17/HB01154.pdf), drzewa mogą być zasadzone w lasach, rezerwatach, na obszarach miejskich, na terenie opuszczonej kopalni, lub terytorium rdzennej ludności.

Drzewa muszą być także odpowiednie dla klimatu danego obszaru, preferowane są ich autochtoniczne gatunki.

Projekt ustawy – nazwanej “Graduation Legacy for the Environment” (ang. Dziedzictwo ukończenia szkoły dla Ustawy Środowiskowej) – został przedstawiony przez członka Kongresu Gary’ego Alejano w celu promowania “międzypokoleniowej odpowiedzialności ” nad ochroną środowiska.

“Skoro uznajemy prawo młodzieży do zrównoważonej i zdrowej ekologii… nie ma powodu, dla którego nie miałoby istnieć prawo nakazujące im rzeczywiście się do tego przyczynić” – napisał Alejano w nocie wyjaśniającej do projektu ustawy.

Dodał także, że ta inicjatywa sprawi, że zostanie posadzone przynajmniej 175 milionów nowych drzew każdego roku, co łącznie wyniesie ponad 525 miliardów dodatkowych drzew “na przestrzeni jednego pokolenia”.

Na podstawie projektu ustawy, krajowy Departament Edukacji jest odpowiedzialny za wdrożenie tej zasady, podczas gdy inne instytucje, np. Departament Środowiska i Departament Rolnictwa, założą szkółki leśne, dostarczą sadzonek, określą odpowiednie miejsca sadzenia, i będą monitorować rozwój drzew.

Alejano powiedział, że nawet jeśli przetrwa tylko 10% z tych drzew, to nadal oznacza to aż 525 milionów nowych drzew w kraju. Dodał również, że owe drzewa staną się żywą spuścizną uczniów i studentów dla środowiska i przyszłych pokoleń.

 

Źródło: insider.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Dodaj komentarz