fbpx

Skomponowano najbardziej relaksującą melodię na świecie. Poprawia samopoczucie już w 8 minut

8 minut – dokładnie tyle potrzeba, aby nasze obawy minęły, a poziom stresu znacznie się obniżył. Tyle potrzeba, abyśmy poczuli się w pełni zrelaksowani i odprężeni.

Jest tylko jeden warunek: musimy włączyć muzykę. Nie, nie byle jaką. Tę jedną, konkretną piosenką Marconi Uniona zatytułowaną „Weightless”. Utwór został napisany we współpracy z uczonymi, którzy mieli jasno określone zadanie – stworzyć takie dźwięki, które pozytywnie wpłyną na słuchacza, a przy tym obniżą jego poziom stresu. Dobra wiadomość jest taka, że zadanie udało się zrealizować.

Do badania zaproszono grupę osób, które miały do wykonania określone zadanie. Mieli je rozwiązać najszybciej, jak tylko potrafią. W tym czasie byli podłączeni do czujników, które monitorowały ich poziom stresu, który stopniowo rósł. Następnie puszczono im różne piosenki, a ich reakcje były obserwowane przez naukowców. Okazało się, że właśnie przy piosence „Weightless” poziom stresu i uczucie lęku u badanych spadł aż o 65 procent.

Tempo piosenki zaczyna się od 60 uderzeń na minutę i spada bardzo powoli do 50 uderzeń na minutę. I to właśnie dzięki temu piosenka ma tak dobry wpływ na nasze samopoczucie. Jak donosi Businessinsider.com, już dawno stwierdzono, że słuchanie muzyki utrzymującej tempo 60 BPM znacznie redukuje stres w organizmie i podnosi poczucie fizycznego wypoczęcia.

Marconi Union swoją terapeutyczną piosenkę tworzył wraz z Lyz Cooper, terapeutką dźwiękami i założycielką Brytyjskiej Akademii Terapii Dźwiękiem. Trwa ona aż 8 minut. Powód jest bardzo prosty – proces dostosowania pracy serca do danego utworu muzycznego zajmuje około 5 minut. Stworzenie piosenki, która miałaby tradycyjną długość, a więc około 3, 4 minut nie mogłaby odpowiednio wpłynąć na nasze samopoczucie. Co więcej, melodia piosenki nie powtarza się, a więc mózg nie przewiduje co w piosence wydarzy się za chwilę. To wszystko sprawia, że będziemy mogli poczuć się bardziej zrelaksowani.

 

 

Źródło: chillizet.pl

2 thoughts on “Skomponowano najbardziej relaksującą melodię na świecie. Poprawia samopoczucie już w 8 minut

Dodaj komentarz