fbpx

Silver cohousing. To może wydłużyć życie seniorów

Zjawisko o nazwie silver cohousing – czyli współdzielenie mieszkania przez grupę obcych sobie osób powyżej 65. roku życia – zyskuje w Europie na popularności. To, co przekonuje seniorów do wspólnego mieszkania to niższe koszty życia i… dobre towarzystwo.

Cztery podstawowe zasady cohouseingu brzmią:

  1. Prywatność,
  2. Towarzystwo
  3. Bezpieczeństwo
  4. Niższe koszty życia

Właśnie te czynniki sprawiają, że Włoscy emeryci coraz częściej decydują się na taką formę spędzenia jesieni życia. Decydują się na to zwłaszcza wdowy i singielki, ale nie brakuje też par małżeńskich, które chcą mieć z kim porozmawiać, podyskutować o literaturze czy po prostu wypić wspólnie kawę.

We Włoszech powstało już kilka ośrodków cohouseingowych, które oferują dwuosobowe sypialnie z łazienką, wspólny salon z widokiem na morze i kuchnię. Jednym z nich jest ośrodek w Brindisi, w regionie Apulia. Założyły go trzy młode kobiety – dwie absolwentki ekonomii: Eleonora Quacquerelli i Marianna Ungaro, oraz psycholożka, Giada Caricato. Każdego dnia ośrodek w Brindisi we współpracy z lokalnymi domami kultury umożliwia seniorom uczestnictwo w angażujących zajęciach – gimnastyce, kursach języka angielskiego, warsztatów gotowania, czy jeździectwie.

Kiedy zmarł mój mąż, zostałam sama. Nie chciałam niepokoić moich dzieci, mają własne życie i wiele zobowiązań, ale jednocześnie musiałam wyrwać się z uścisku samotności, która zaczynała mnie gnębić. Z tego powodu, kiedy dowiedziałam się o tej oryginalnej formule mieszkaniowej, nie zastanawiałam się dwa razy – wyznała 80-letnia mieszkanka ośrodka fundacji Casa Lucca.

Celem projektu jest utrzymanie aktywności osób starszych i poprawienie jakości ich życia. Założycielki chcą, aby seniorzy mogli mieć życie społeczne na takim samym poziomie jak przed emeryturą. Jak pokazują najnowsze badania, samotność jest jednym z głównych czynników zagrażających zdrowiu – porównuje się go do palenia tytoniu czy stosowania niezdrowej diety. Zdaniem pomysłodawczyń zaangażowanie seniorów w życie społeczne wydłuży średnią długość życia Włochów i ochroni ich przed depresją. Choć cohousing jest zjawiskiem popularnym przede wszystkim we Włoszech, kolejne kraje również chcą zaproponować podobny model życia seniorom na emeryturze. Czy podobny projekt znajdzie również uznanie w Polsce? Czas pokaże.

Dziś wiem, że gdybym została zamknięta w swoim mieszkaniu, sama wśród wspomnień, byłabym w depresji. Tutaj natomiast mam okazję zestarzeć się w towarzystwie – podsumowała mieszkanka ośrodka Casa Lucca.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:

 

O seniorach piszemy nieustannie. Oto inne interesujące artykuły na ten temat. 

 

4 thoughts on “Silver cohousing. To może wydłużyć życie seniorów

Dodaj komentarz