fbpx

Polska Sahara – największa pustynia w Europie jest w Polsce

Pustynia Błędowska to niewątpliwie jedna z większych ciekawostek przyrodniczych i krajobrazowych w Polsce, na pograniczu dwóch województw: śląskiego i małopolskiego. Zwana „Polską Saharą”, największa pustynia na naszym kontynencie, to morze piasku i największy obszar piasków lotnych w środku kraju.

  • Pustynia Błędowska jest największym w Polsce obszarem lotnych piasków
  • Leży na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej, ma ok. 10 km długości i 4 km szerokość
  • Powstała w wyniku intensywnej działalności okolicznych mieszkańców i wycinki drzew
  • Pustynia była wykorzystywana jako poligon podczas I i II wojny światowej

Pustynia położona jest na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, na granicy Wyżyny Olkuskiej i Wyżyny Śląskiej oraz pomiędzy Kluczami od wschodu i Błędowem od zachodu. Jej północną granicę wyznacza Chechło. Przez obszar pustynny z zachodu na wschód, przepływa głęboką doliną rzeka Biała Przemsza, dzieląc ją na dwie nierówne części: mniejszą północną i większą południową. Łącznie Pustynia Błędowska zajmuje obszar około 32 km kw.

Ciekawostką jest to, iż jeszcze na początku XX wieku można było zaobserwować tam burze piaskowe oraz zjawisko fatamorgany, a na terenie pustyni zostały zrealizowane zdjęcia do ekranizacji filmu „Faraon” oraz „W pustyni i w puszczy”.

Podczas wyprawy na Pustynię Błędowską warto odwiedzić punkty widokowe, z których możemy podziwiać jej piękną panoramę. Pierwszym z nich jest wzgórze Czubatka w Kluczach (382 m n.p.m.), z ruinami punktu dowodzenia niemieckich wojsk z II wojny światowej oraz wieżą obserwacyjną Nadleśnictwa Olkusz. Na wzgórzu są tablice informacyjne i ławeczki, na których można odpocząć po wędrówce na szczyt. Drugim punktem widokowym jest Dąbrówka w Chechle (355 m n.p.m.), skąd można zobaczyć jeszcze piękniejszy widok, z jeszcze większym terenem odkrytego piasku. Na tym terenie z kolei znajduje się bunkier – punkt dowodzenia polskiego wojska z II wojny światowej.

 

 

 

 

Czytaj więcej na: poznajpolske.onet.pl

Foto: Ozyrus, Ewa Linowska

Dodaj komentarz