fbpx

Przerobił ciężarówkę na salę operacyjną. Chirurg ze Lwowa organizuje pomoc medyczną na froncie

Chirurg twarzowo-szczękowy, prof. Miron Ugrina przerobił ciężarówkę na salę operacyjną, na której udziela pomocy rannym żołnierzom. Wcześniej pracował w ten sposób w 2014 roku na Majdanie.
Mobilna sala operacyjna.

Prof. Miron Ugrin jeździ na front od ośmiu lat. Niesie pomoc medyczną ukraińskim żołnierzom, którzy walczyli w konflikcie zbrojnym na wschodzie Ukrainy. Kiedy wybuchła wojna, 24 lutego 2022 roku, medyk postanowił działać na większą skalę i przerobił wóz transmisyjny na salę operacyjną.

Jak wspomina prof. Miron Ugrin, swój pierwszy zabieg operacyjny wykonał w ekstremalnych warunkach na Majdanie w 2014 roku.

Chirurg powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że dysponuje dwoma samochodami. „Duży, telewizyjny samochód to Słoń. Mniejszy to ambulans i nazywam go Słonikiem. To moje miejsce pracy” – powiedział chirurg w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

W tym mini szpitalu mobilnym prof. Ugrin przeprowadza zabiegi chirurgiczne, przede wszystkim twarzy.

„Najwięcej ran jest teraz w okolicach twarzy, ponieważ przy współczesnej wojnie się nie strzela, tylko zrzuca bomby” – wyjaśnił. Twarz, nogi i ręce — zdaniem lekarza te części ciała są najbardziej narażone na urazy.

Chaos, którego nie powinno być

Prof. Ugrin prowadzi własną klinikę chirurgii twarzowo-szczękowej, gdzie leczy głównie pacjentów onkologicznych oraz dzieci, którym np. nie wyrosły zęby mleczne. Obecnie pomaga zarówno rannym żołnierzom na froncie, jak i przebywającym na oddziale ratunkowym Szpitala Wojskowego we Lwowie. W jego placówce medycznej jest teraz magazyn środków medycznych.

Przez osiem lat pracy na froncie lekarz zdobył dużo doświadczenia i wie, jak organizować pomoc medyczną podczas wojny. Prof. Ugrin wyznał w wywiadzie dla RMF24.pl, że zna i rozumie logistykę, a przede wszystkim „wie, jakie jest zapotrzebowanie i jakie błędy zdarzają się przy konwojach humanitarnych”.

„Jest chaos, którego nie powinno być” – podsumował.

2 thoughts on “Przerobił ciężarówkę na salę operacyjną. Chirurg ze Lwowa organizuje pomoc medyczną na froncie

Dodaj komentarz