fbpx

Mieszkańcy Kalisza którzy zazielenią swoje budynki, będą zwolnieni z podatku

Od nowego roku w Kaliszu będzie obowiązywać nowe, ekologiczne zarządzenie. Mieszkańcy będą zwolnieni z podatku od nieruchomości, jeśli na dachu lub elewacji ich budynku pojawią się zielone rośliny. Jest to kolejne miasto w Polsce, które wprowadza podobne rozwiązanie.

„W nowym roku właściciele budynków mieszkalnych z zielonymi elewacjami i dachami będą zwolnieni z podatku od nieruchomości” — informuje na Facebooku prezydent Kalisza, Krystian Kinastowski, inicjator projektu.

Projekt uchwały dotyczącej podatku od nieruchomości przyjęto na ostatniej sesji rady miasta.

Mieszkańcy Kalisza, którzy mają na dachach budynków mieszkalnych rośliny wieloletnie lub co najmniej jedna ściana ich budynku jest porośniętą pnączami, których korzenie znajdują się w ziemi, będą od 1 stycznia 2022 roku zwolnieni z podatku. Ulga dotyczy również budynków z ogrodem wertykalnym na ścianie.

– Zielone ściany i dachy to dobry sposób na poprawę jakości powietrza w mieście i podniesienie komfortu życia. Pokryte zielenią elewacje stają się naturalnymi filtrami zanieczyszczeń. Regulują temperaturę wewnątrz budynków – chronią przed upałem i wiatrem, pochłaniają nadmiar wilgoci, wyciszają hałas. Podnoszą też estetykę naszego miasta, są po prostu jego ozdobą – mówił dla portalu Kalisz24 INFO Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Jest to kolejny taki projekt w Polsce. Z podobnych rozwiązań mogą korzystać mieszkańcy Katowic. Radni Gdańska również planują wdrożyć pokrewne rozwiązanie. W Poznaniu działa już zespół ds. zewnętrznych ogrodów wertykalnych oraz zielonych dachów i chce wspierać finansowo osoby planujące zazielenić domy.

Światowe trendy

Podobne ulgi podatkowe już od dawna obowiązują w Niemczech czy Szwajcarii — tam wprowadzono też w największych miastach obowiązek zazieleniania wszystkich nowych budynków pokrytych płaskim dachem. Z kolei w Stanach Zjednoczonych dąży się do zazieleniania budynku użyteczności publicznej.

3 thoughts on “Mieszkańcy Kalisza którzy zazielenią swoje budynki, będą zwolnieni z podatku

Dodaj komentarz