fbpx

Pierwsza taka operacja w Polsce. Lekarze uratowali życie 1,5-rocznego Wiktora

Lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach przeprowadzili niezwykle rzadki i trudny zabieg, który uratował życie półtorarocznego Wiktora. Chłopczyk czuje się już znacznie lepiej i wrócił do domu.

Była pierwsza taka operacja w Polsce. Bardzo rzadko przeprowadza się ją również na świecie – zaznaczają przedstawiciele szpitala.

Komora serca małego Wiktora od urodzenia nie funkcjonowała właściwie. Nie wykonywała swoich zadań hemodynamicznych – nie pompowała krwi do naczyń, opróżniała się tylko przez niewielki ubytek do komory prawej.

– To, że synek będzie miał wadę serca, było wiadome już w okresie prenatalnym. Po urodzeniu miał coraz większe problemy z krążeniem. Siniał, szybko się męczył – powiedziała mama chłopczyka.

Stan Wiktora stopniowo się pogarszał. Miał niedobór masy ciała, był już bardzo wyniszczony.

– Z przeprowadzeniem zabiegu czekaliśmy, aby struktury serca rozwinęły się jak najbardziej, ale w pewnym momencie operacja była już niezbędna. W innym przypadku dziecko by nie
przeżyło – zaznaczył kardiochirurg z GCZD dr Grzegorz Zalewski.

Przebieg operacji

Operacja polegała na odcięciu od serca całego korzenia aorty, czyli zastawki aortalnej, aorty wstępującej jednocześnie z tętnicami wieńcowymi oraz fragmentu mięśnia prawej komory i cofnięciu go tak, aby zbliżyć go do lewej komory. Następnie u chłopca wycięto fragment przegrody międzykomorowej, po czym stworzony został „tunel”, którym krew jest wyrzucana do aorty z lewej komory.

Kardiochirurdzy z GCZD pierwszy raz zastosowali taką technikę operacyjną. Było to niezbędne, żeby odzyskać dwukomorową funkcję serca. Dotychczas lewa komora nie
pompowała krwi do organizmu. Dodatkowo tętnica płucna była bardzo zwężona, musiała być wymieniona. W tym celu wytworzono sztuczny wypływ z prawej komory serca do
tętnic płucnych. Do prawej komory serca wszczepiono konduit zastawkowy z tkanek ludzkich.

Pierwsza taki zabieg w Polsce

– To był ekstremalnie rozległy zabieg. Taka operacja nie była do tej pory wykonywana w Polsce, bardzo rzadko przeprowadza się ją też na świecie. Mieliśmy do czynienia z bardzo rzadką wadą serca, która wymagała przebudowania całej struktury serca i jego funkcjonowania. Celem było osiągniecie krążenia dwukomorowego w sercu, które do takiego krążenia w ogóle nie było przygotowane. I to się udało – powiedział kierujący Oddziałem Kardiochirurgii w GCZD dr Piotr Stanek.

Wiktor przeszedł operację pod koniec czerwca. Zaangażowana była w nią bardzo liczna grupa specjalistów. To m. in. kardiolog prenatalny, kardiolog
noworodkowy, zespoły anestezjologiczne, kardiologiczne, kardiochirurgiczne, perfuzjonista, zespół pielęgniarek anestezjologicznych i pielęgniarek operacyjnych oraz
radiolodzy.

Po operacji chłopczyk pozostawał jeszcze jakiś czas w GCZD pod opieką kardiologów. W tym czasie niezbędny był jeszcze jeden zabieg – zamknięcia wymagały naczynia krążenia obocznego, które wytworzyły się u dziecka wcześniej, a po udanej operacji musiały zostać usunięte.

Wiktor od kilku tygodni jest już w domu. Jest pod stalą kontrolą poradni kardiochirurgicznej i kardiologicznej GCZD.

– Krążenie dwukomorowe jest prawidłowe. Funkcje serca tego pacjenta są zbliżone do funkcji serca dziecka zdrowego. Perspektywy
dalszego życia chłopczyka i jego jakości są bardzo dobre – poinformował dr Zalewski.

Zabieg znacząco poprawił stan zdrowia chłopca, co potwierdza jego mama.

– Zmiany są ogromne. Synek przestał się męczyć, sinienie ustąpiło. Wiktorek rozwija się prawidłowo, zaczął już chodzić za rączkę. Jestem ogromnie wdzięczna lekarzom z GCZD” – podkreśliła.

Dr Piotr Stanek zaznacza, że taka operacja mogła się odbyć wyłącznie w wysokospecjalistycznym ośrodku, dysponującym najwyższej klasy sprzętem diagnostycznym.

–  Zabieg wymagał bardzo precyzyjnego zaplanowania i współpracy wielu ekspertów z różnych dziedzin medycyny. Ważni byli też specjaliści, którzy opiekowali się chłopcem już po zabiegu. Wszystko to pozwoliło uratować Wiktora – zaznaczył.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. Działają w nim 24 poradnie specjalistyczne oraz 16 oddziałów szpitalnych, na których bazie działa 8 klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Rocznie placówka przyjmuje ok. 17 tys. pacjentów na oddziały szpitalne, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 35 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. W placówce zatrudnionych jest ponad tysiąc pracowników.

Dodaj komentarz