fbpx

Holenderscy naukowcy zaprojektowali gigantyczny odkurzacz, który oczyści powietrze z zanieczyszczeń

_92094803_cleaner2

Urządzenie zostało zaprezentowane na dwudniowej konferencji na temat energii w Amsterdamie. System oczyszczania ma być montowany na szczytach wieżowców i być rozwiązaniem w problemie zanieczyszczeń powietrza.

Ogromny system oczyszczania jest przeznaczony do filtrowania toksycznych, drobnych cząsteczek z atmosfery otaczającej urządzenie. Jest to duży, wykonany ze stali filtr przemysłowy o długości około ośmiu metrów. Umieszczony na wysokich budynkach ma działać jak wielki odkurzacz, zasysając i filtrując powietrze, powiedział Henk Boersen, rzecznik Grupy Envity, która zaprezentowała urządzenie w Amsterdamie.

 

 

System będzie mógł filtrować 800 tysięcy metrów sześciennych powietrza na godzinę. Przefiltrowane powietrze zostanie oczyszczone ze 100 procent drobnych, szkodliwych cząsteczek oraz 95 procent ultra-drobnych, szkodliwych cząsteczek – podała spółka. Liczby te są wynikiem badań nad prototypem urządzenia, przeprowadzonych przez Centrum Badań Energii w Holandii (ECN). Rządy, przedsiębiorstwa oraz lotniska są już zainteresowane tym projektem.

 

Czytaj więcej na zmianynaziemi.pl

Dodaj komentarz