fbpx

Najstarsze drzewo na świecie rośnie w Chile?

5400 lat temu, gdzieś w nadmorskich górach Chile zaczęła rosnąć ficroja cyprysowata. Drzewo ukryte w wilgotnym wąwozie uniknęło pożarów i wyrębu, które pochłonęły wiele podobnych roślin. Naukowcy przypuszczają, że może to być najstarsze drzewo na świecie.

Jonathan Barichivich, chilijski naukowiec, który pracuje w Laboratorium Klimatu i Nauk Przyrodniczych w Paryżu uważa, że Pradziadek ma ponad 5000 lat, a to oznacza, że jest o co najmniej 100 lat starszy od dotychczasowego rekordzisty, Matuzalema. To sosna długowieczna z Kalifornii, która ma 4853 lata.

Część 4-metrowego pnia ficroji cyprysowatej (Fitzroya cupressoides) obumarła, korona odpadła, a drzewo pokryło się mchami i porostami. Ale sam okaz przetrwał. Roślina nazwana Alerce Milenario lub Gran Abuelo wkrótce może zyskać tytuł najstarszego żyjącego drzewa na Ziemi.

Ficroje są powszechnie uważane za gatunek długowieczny. W 1993 r. zespół Antonio Lary opisał pień ficroji w południowym Chile, który miał 3622 pierścienie wzrostu, dzięki czemu okaz ten stał się drugim najstarszym gatunkiem po sosnach długowiecznych. Wtedy jednak nie przebadano Alerce Milenario, które wyróżnia się spośród innych starożytnych drzew w lesie deszczowym na zachód od miasta La Union. Według relacji dr Barichivicha, jego dziadek odkrył to drzewo ok. 1972 r. Był on strażnikiem w parku narodowym, więc z takimi odkryciami miał często do czynienia.

 

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Dodaj komentarz