fbpx

Pokarm dla kota – na co zwrócić szczególną uwagę?

Właściciele kotów bardzo różnie podchodzą do kwestii karmienia swoich pupili. Jak się okazuje, nawet doświadczeni hodowcy czy weterynarze mają różne opinie w tym temacie. Co więcej, każdy zwierzak może mieć inne potrzeby żywieniowe, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest indywidualne dopasowanie diety. Wbrew pozorom wybór wysokiej jakości karmy wcale nie musi być drogi. Obecnie tego typu produkty znajdziesz w różnych przedziałach cenowych. Warto też pamiętać, że lepsze pożywienie charakteryzuje się większą wydajnością, dzięki czemu starczy na dłuższy czas.

Odpowiednia dieta ma duży wpływ na zdrowie czworonogów. Z tego powodu każdy właściciel kota powinien dostosować pokarm do potrzeb swojego pupila. W ten sposób dostarczysz mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, zapewniając przy tym prawidłowy rozwój i energię do codziennych swawoli.  Jednym z głównych elementów żywienia jest karma dla kotów. Aby dobrać odpowiednią propozycję, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na skład. Powinna zawierać prawidłowe proporcje białka, tłuszczu czy tauryny, a przy tym być pozbawiona sztucznych barwników i konserwantów. W jedzeniu w żadnym wypadku nie powinno znajdować się też żadnych zbóż. Jeśli poszukujesz doskonałej jakości pożywienia, koniecznie sprawdź Zooart.com.pl –  Najlepsze karmy dla kota!

Czym najlepiej karmić kota?

W wieku od 2 do 4 tygodnia kota rozpoczyna się okres przejściowy, kiedy można zamienić mleko matki lub w wyjątkowych sytuacjach zastępcze na pokarm stały. Na samym początku najlepiej podawać mu dobrej jakości, mięsną karmę rozdrobnioną z wodą. Świetnie sprawdzi się też zmielona wołowina czy tłustsze kawałki mięsa. W późniejszym czasie w zupełności wystarczy odpowiednio dobrana, mokra karma lub w przypadku domowych posiłków słynna dieta BARF. Doskonałym uzupełnieniem codziennej diety będą zdrowe smaczki dla Twojego kota. Wystarczy jedynie odpowiednio je dopasować do wieku i wagi oraz indywidualnych potrzeb zwierzaka.

Wybierając smakołyki dla kota, warto zwrócić szczególną uwagę, aby były smaczne i atrakcyjne dla pupila, a przy tym pożywne. W przypadku gotowych propozycji koniecznie trzeba zwrócić uwagę, aby zawierały jak najwięcej mięsa lub ryby. Najlepiej sprawdzą się propozycje o prostym składzie bez żadnych zbędnych dodatków. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo wariantów, takich jak suche, wilgotne czy też liofilizowane przysmaki dla kota. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu „Karma i przysmaki dla kota – czy wiesz jak prawidłowo żywić pupila?” Sprawdź!

W jakich sytuacjach warto zastanowić się nad zmianą karmy dla kota?

Czasami zdarzają się sytuacje, w których zachodzi konieczność zmiany karmy dla kota. Zwierzęta podobnie jak ludzie mają swoje indywidualne potrzeby żywieniowe i nietolerancje, dlatego zawsze w pierwszej kolejności warto samodzielnie obserwować, czy dany rodzaj pokarmu dobrze wpływa na pupila. Może być też tak, że kotu znudzi się dany smak. W takim przypadku najlepiej spróbować podać inną karmę tego samego producenta lub w przypadku, gdy nie zda egzaminu pomyśleć nad wyborem innej marki.

Przy dobieraniu karmy dla kota z pewnością trzeba uwzględnić ewentualne dolegliwości ze strony układu pokarmowego i wszelkiego rodzaju alergie pokarmowe. Czasami zdarza się, że zwierzak nie może spożywać niektórych białek zawartych w danej karmie. W takim przypadku najlepiej przeprowadzić dietę eliminacyjną, aby sprawdzić, co jest czynnikiem uczulającym. Pożywienie dla kotów zdecydowanie trzeba zmienić w przypadku wymiotów czy biegunki. Takie objawy to znak, że Twój zwierzak ma wrażliwy żołądek lub pewien składnik w jedzeniu mu nie służy.

Dodaj komentarz