fbpx

Koniec z plombami? Naukowcy mają sposób, by zęby odrastały

Koniec sztucznych wypełnień dziur w zębach? Nadzieje wzbudza najnowsze odkrycie naukowców pod kierunkiem Uniwersytetu Harvarda, którzy twierdzą, że zęby będzie można regenerować.

Odkryli oni, że impuls lasera może zregenerować zębinę – pod jego wpływem komórki zębów zaczynają ją znowu produkować. Wystarczy jeden impuls lasera, by w ciągu 12 tygodni pojawiła się warstwa nowej tkanki – informuje „Gazeta Wyborcza”. Na razie ten sposób leczenia przetestowano na gryzoniach, ale naukowcy twierdzą, że wyniki są bardzo obiecujące i już planują badania na ludzkich zębach.

Jak to możliwe, że zębina odrasta? Naukowcy nie są do końca pewni, ale przypuszczają, że pod wpływem światła laserowego powstają reaktywne formy tlenu. Wspomagają one przesyłanie różnych sygnałów chemicznych w komórkach i prawdopodobnie aktywują białko (TGF – beta 1), które m.in. pobudza komórki do regeneracji.

Niestety metoda ta nie pozwala na odtworzenie szkliwa, która pokrywa zęby, ani położonej głębiej niż zębina miazgi zęba. Mimo wszystko nowa metoda jest przełomowa i, jeśli uda się ją skutecznie wdrożyć u ludzi, to być może za kilka lat zęby będzie można z pomocą lasera wygoić, tak  jak dziś robi się to z uszkodzoną skórą.

Źródło: http://www.wykop.pl

Dodaj komentarz