Pierwsze miasto w Europie usuwa wszystkie reklamy outdoorowe
Władze francuskiego miasta Grenoble postanowiły usunąć z ulic wszystkie reklamy zewnętrzne. W ich miejscu posadzą drzewa. To pierwszy taki przypadek w Europie.
Merostwo Grenoble w oświadczeniu tłumaczy, że usunięcie z miejsc publicznych słupów ogłoszeniowych, tablic i billboardów to odpowiedź na skargi mieszkańców, którym coraz bardziej przeszkadzają na ulicach często te same reklamy, które oglądają w prasie, telewizji lub internecie.
- Miasto podjęło decyzję o uwolnieniu całej przestrzeni publicznej od przekazów reklamowych – informuje w komunikacie Eric Piolle, odpowiedzialny w miejskim ratuszu za kwestie ochrony środowiska. – W tym rok upłynął termin kontraktu z dostawcami reklam zewnętrznych, i nie zostanie on odnowiony – dodaje.
Według zapowiedzi podobny los jak billboardy ma spotkać także reklamy umieszczone na przystankach autobusowych. Na realizację tej części planu mieszkańcy zaczekają jednak jeszcze kilka lat, aż wygaśnie umowa z kolejnym przedsiębiorstwem wykorzystującym przystanki jako przestrzeń reklamową.
Słupy ogłoszeniowe i tablice z reklamami mają być usuwane w okresie od stycznia do kwietnia 2015 r. – w sumie będzie to ponad 300 różnego rodzaju konstrukcji. W ich miejsce zostanie posadzonych ok. 50 drzew. Firma JCDecaux, której kontrakt z władzami miasta wygasł w br. ostrzega, że na całkowitej likwidacji reklam Grenoble straci rocznie ponad 600 tys. euro. Miejscy urzędnicy przekonują jednak, że kwota ta nie będzie wyższa niż 150 tys. euro, bowiem w ostatnich latach przychody miejskiej kasy związane z reklamą zewnętrzną drastycznie zmalały. A ewentualne straty nie będą miały większego znaczenia dla budżetu Grenoble.
W mieście do końca 2019 r. pozostaną reklamy na przystankach. Wtedy właśnie skończą się kolejne umowy z firmami oferującymi reklamę OOH.
Decyzja władz francuskiego miasta to pierwszy taki przypadek w Europie. Wcześniej, w 2007 roku eksperyment polegający na usunięciu z ulic wielkopowierzchniowych reklam zewnętrznych przeprowadzono w Sao Paulo. Jednak w 2012 roku powróciły one do południowoamerykańskiej metropolii w postaci tysiąca tablic informacyjnych.
Źródło: wirtualnemedia.pl