fbpx

Wysoki poziom cholesterolu kluczem do długiego życia? Tak, ale pod pewnymi warunkami

Wysoki poziom cholesterolu kluczem do długowieczności? Jak twierdzi oficjalna nauka, z powodu wysokiego poziomu cholesterolu we krwi możemy nabawić się śmiertelnie niebezpiecznych chorób serca. W samych Stanach Zjednoczonych aż 13 milionów osób przyjmuje statyny, aby obniżyć poziom cholesterolu typu LDL.

Opublikowany w kwietniu 2015 roku, w branżowym piśmie „Annals of Nutrition & Metabolism” artykuł wskazuje jednak na to, że w odniesieniu do osób starszych wysoki poziom cholesterolu jest jak najbardziej pożądany.

Dowiedziono tego na podstawie badań, jakie przeprowadzili naukowcy japońscy. Okazało się, że osoby, które mają wyższy poziom cholesterolu, rzadziej umierają z powodu ataku serca. Statystyki dotyczące ogółu populacji, jakimi dysponują japońskie instytuty badawcze, potwierdzają ową tendencję. Wskaźnik umieralności z powodu ataku serca maleje, im większy jest poziom cholesterolu LDL.

 

Czym jest cholesterol?

Cholesterol HDL, czyli lipoproteiny wysokiej gęstości (High Density Lipoprotein) to frakcja cholesterolu mająca korzystny wpływ na organizm człowieka. Potocznie zwana jest „dobrym cholesterolem”.

Z kolei cholesterol LDL (Low Density Lipoprotein) określany „złym”, jest heterogenną populacją lipoprotein, odpowiedzialną za transporter cholesterolu z wątroby do innych narządów (przede wszystkim nerek, mięśni i kory nadnerczy).

 

Szkodzi czy pomaga?

Ogólnie cholesterol to woskowata substancja, która jest kluczowa dla działania ludzkiego mózgu i układu nerwowego. Cholesterol ma duże znaczenie w procesie tworzenia hormonów steroidowych, zmniejsza stres, a  poprzez jego prawidłową regulację można leczyć stwardnienie rozsiane.

Jego niedobór sprawia, że organizm nie jest w stanie produkować kwasu żółciowego, czego następstwem są problemy z przemianą materii. Również dwa istotne hormony: testosteron i estrogen powstają przy udziale cholesterolu. Jest on także niezbędny podczas wytwarzania witaminy D.

Niektórzy ludzie cierpią na genetyczny niedobór cholesterolu – rodzaj schorzenia recesywnego o nazwie Zespół Smitha-Lemliego-Opitza. Osoby z obniżonym poziomem cholesterolu mają problemy ze wzrokiem i trawieniem oraz niską opornością, częściej też dotyka je autyzm. Z kolei osoby chorujące na cukrzyce mają w swoim organizmie więcej „złego” cholesterolu, co może być przyczyną tzw. dyslipidemii cukrzycowej.

Cholesterol plus siarka

Najnowsze badania wskazują na to, że w organizmie cholesterol łącząc się z siarką tworzy siarczan cholesterolu. Za sprawą tej substancji nasz organizm zmniejsza i stabilizuje tętno a w organizmie gromadzi się więcej elektronów, co  jest korzystne dla profilaktyki chorób serca.

 

 

Opracowanie: KM

Źródło: stolicazdrowia.pl

 

 

 

 

Dodaj komentarz