fbpx

Przyrodniczy ewenement. Badacze odkryli zwierzę, które „ucieka” śmierci

Hiszpańscy badacze opracowali mapę genomu meduzy, która jest absolutnym ewenementem. Naukowcy twierdzą, że zwierzę posiada unikalną mutację genów, dzięki którym się nie starzeje…

W magazynie „Proceedings of the National Academy” pojawił się artykuł na temat zwierzęcia, które się nie starzeje. Meduza T. dohrnii zyskała nawet przydomek „nieśmiertelnej” – posiada bowiem unikalną mutację genów, która zapobiega skracaniu się telomerów. Przypomnijmy, że telomery są końcowymi fragmentami chromosomu, które zabezpieczają przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Telomer skraca się podczas każdego podziału komórki. Im krótsze telomery, tym szybszy proces starzenia się organizmu.

W przeciwieństwie do innych meduz, które po rozmnożeniu się umierają, T. dohrnii po osiągnięciu dorosłości może przyczepić się do dna morza jako polip, próbując utrzymać się przy życiu. Badacze zajmujący się tym przypadkiem stwierdzili, że genom specyficznej meduzy posiada dwukrotnie więcej kopii genów związanych z ochroną i naprawą DNA. Czy ta wiedza będzie jakkolwiek pomocna w przypadku ludzi? Niekoniecznie. Biolożka morska, Maria Pascual Torner z Uniwersytetu w Oviedo – będąca jednocześnie główną autorka badania – radzi potraktować ten fakt jak zwykłą ciekawostkę naukową.

Błędem jest myślenie, iż osiągniemy nieśmiertelność porównywalną do tego gatunku meduz, ponieważ nie jesteśmy meduzami — wyjaśniła badaczka na łamach „Wall Street Journal”.

Warto jednak spojrzeć na wyniki badań pod innym kątem – dzięki nowej wiedzy naukowcy będą mogli lepiej zrozumieć mechanizmy starzenia się w ogóle. Być może ta wiedza doprowadzi w przyszłości do kolejnych odkryć – tym razem znaczących w kontekście życia człowieka.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: businessinsider.com.pl

Dodaj komentarz