fbpx

Wertykalne ogrody w Mexico City oczyszczają powietrze

Kiedy myślimy o postępującym poszerzaniu się obszarów miejskich oraz o samorządach, które wzięły odpowiedzialność za środowisko w swoje ręce, do głowy przychodzą prawdopodobnie takie miasta jak Portland, Kopenhaga czy San Francisco. A co można powiedzieć o Mexico City?

W 2012 lokalna organizacja społeczna VerdMX zaczęła instalować dookoła miasta zdumiewające i przyjazne środowisku ogrody wertykalne. „Głównym zadaniem ogródów wertykalnych jest transformacja miasta. To sposób na pozytywną ingerencję w  otaczającą rzeczywistość.” – powiedział gazecie New York Times architekt Fernando Ortiz Monasterio.

Cztery lata wcześniej, jako rezultat petycji na Change.org skierowanej do rządu, powstała podobna inicjatywa o nazwie „Via Verde” [„Poprzez zieleń”, przyp. tłumacza], która miała na celu wykorzystanie istniejących w mieście struktur.

Petycja sugerowała zainstalowanie i utrzymanie przeszło 40.000 m2 ogrodów wertykalnych na  ponad 700 kolumnach obwodnicy wokół Mexico City. Miało to wykreować nowe obszary zielone, przynieść wiele korzyści środowiskowych dla obywateli, jak też pozytywnie wpłynąć na wizerunek jednej z najbardziej zatłoczonych ulic Mexico City na odcinku powyżej 30 km. Aby nie niszczyć kolumn, miały być one osłonięte materiałem, na którym miała znajdować się siatka, gdzie miałyby rosnąć rośliny.

Projekt zakładał hodowlę wystarczającej ilości roślin do wytworzenia tlenu dla ponad 25 tysięcy mieszkańców, jak również stworzenie setek miejsc pracy – wynikających pośrednio i bezpośrednio z przeprowadzenia projektu.

„Ogrody wertykalne są uprawiane na zewnętrznych ścianach budynków i obejmują rośliny, które nie wymagają obecności gleby.” – wyjaśnia think tank samorządu Mexico City, Scientika. „Do takich roślin należą epifity, wiele rodzajów mchów i porostów, storczyki, paprocie i rośliny z rodziny bromeliowatych. Rośliny te, nazywane również oplątwami [ang. air plants], są zależne od innych roślin i nie zakorzeniają się w ziemi. Ogrody wertykalne służą jako filtry powietrza i regulują podwyższoną temperaturę obniżając ją o maksymalnie osiem stopni, jak również mogą one redukować hałas nawet o 10 decybeli.”

Kierownik projektu Via Verde stwierdza: „Żyjemy w bardzo szarym mieście. Bardzo szarym. I zapominamy o tym, ponieważ pogodziliśmy się z faktem, że należy to do miejskiego krajobrazu. Ale kiedy tylko znajdziemy park, zielony teren, stwierdzamy, że nasz nastrój ulega zmianie.”

 

Źródło: foodandwine.com

Tłumaczenie: Anuszka

Dodaj komentarz