fbpx

Słowacja zamienia niedopałki papierosów w drogi asfaltowe

W rejonie Bratysławy, stolicy Słowacji, urzędnicy miejskiej gospodarki odpadami wraz z firmami Ecobutt i SPAK-EKO, wprowadzili innowacyjne rozwiązanie w postaci specjalnych kontenerów na zużyte papierosy. Zgromadzone w nich niedopałki są przekształcane w materiał do budowy dróg, co pozwala zapobiec przedostawaniu się tysięcy chemikaliów i plastikowych odpadów do naturalnego środowiska.

Codziennie na świecie wyrzucanych jest aż 18 miliardów niedopałków papierosów, z czego jedynie jedna trzecia poddawana jest właściwej utylizacji. Reszta ląduje na ulicach, w parkach, ciekach wodnych i innych miejscach publicznych, stając się poważnym problemem środowiskowym.

W odpowiedzi na ten problem, w Bratysławie zainicjowano projekt polegający na montażu specjalnych pojemników na niedopałki w miejscach publicznych, takich jak bożonarodzeniowe jarmarki. Cel? Skłonienie mieszkańców i turystów do odpowiedzialnego pozbywania się papierosowych resztek. Zebrane w ten sposób niedopałki są następnie przetwarzane na komponenty asfaltu, wykorzystywane przy budowie lokalnych dróg.

Interesującym aspektem tego przedsięwzięcia jest możliwość recyklingu filtrów z papierosów na włókna, które następnie mogą zostać wykorzystane jako dodatek do asfaltu. Projekt w Bratysławie ma na celu nie tylko promocję budowy bardziej ekologicznych dróg, ale również oferuje efektywne rozwiązanie problemu związanego z odpadami papierosowymi.

W ramach pilotażowego projektu, Ecobutt i SPAK-EKO zajęły się recyklingiem 300 kilogramów niedopałków dziennie. Dzięki temu udało się uniknąć przekształcenia 10 milionów papierosowych resztek w toksyczne odpady, co przyniosło nominację do nagrody SozialMarie za innowacje społeczne w 2023 roku.

Inicjatywa ta spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony władz Bratysławy, które zdecydowały o rozszerzeniu programu na całe miasto. Zebrane odpady mają być przetwarzane i wykorzystywane do konstrukcji dróg w regionie.

Projekt ten wyróżnia się na tle innych inicjatyw recyklingowych dzięki szeroko zakrojonej współpracy pomiędzy lokalnymi władzami a prywatnymi firmami, co pozwala na realizację celów na większą skalę.

Mamy nadzieję, że projekt ten zainspiruje inne miasta i kraje do podjęcia podobnych działań na rzecz ochrony środowiska.

Dodaj komentarz