Nowa interdyscyplinarna trasa, nawiązująca do historii i miejscowych podań i legend, powstaje w kopalni soli w Bochni. Trasa „przeszłość/Przyszłość” ukaże zwiedzającym zarówno niedostępne dotychczas wyrobiska, jak i w nowoczesny sposób przedstawi wszystkie aspekty kopalni i pracy górnika.

Trasa „przeszłość/Przyszłość” rozpocznie się od szybu Sutoris w centrum Bochni, skąd zwiedzający zejdą schodami 70 m w dół i następnie przez blisko dwie i pół godziny będą wędrować wyrobiskami w najstarszej części kopalni, tzw. „starych górach”, do głębokości 170 m.

Przez całą drogę towarzyszyć im będą multimedialne prezentacje, przybliżające historię i szczegóły pracy kopalni. Zwiedzający będą mogli m.in. zapoznać się z zagrożeniami wodnymi i sposobami odwadniania kopalni, z budową sztolni, transportem, sztuką salinarną, religijnością i tradycjami górników.

W prezentacjach wykorzystane też zostaną postaci, które ukształtowały historię miasta i kopalni, jak św. Kinga, królowie Kazimierz Wielki i Kazimierz Jagiellończyk, sekretarz króla Jana III Sobieskiego Antoni Stanisław Szczuka, Helena Modrzejewska czy rotmistrz Pilecki, który uciekając z Auschwitz kierował się na komin bocheńskiej kopalni.

Po odpoczynku w komorze Kołdras i badaniach solanki w tamtejszym laboratorium turyści wyjadą na powierzchnię szybem Campi, spod którego wcześniej wyruszyli autokarem na zwiedzanie do szybu Sutoris. Trasa dostosowana będzie do potrzeb turystów w zależności od ich wieku.

W czerwcu 2013 r. kopalnia w Bochni razem z wielickim Zamkiem Żupnym została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ten sposób razem z kopalnią soli w Wieliczce, która w rejestrze znajduje się od 1978 r., na liście UNESCO jako „Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni” znalazły się wszystkie trzy obiekty związane z historycznym wydobyciem soli w Małopolsce.

Wpis na listę UNESCO spowodował większe zainteresowanie turystów bocheńską kopalnią. W 2015 r. zwiedziło ją ponad 150 tys. osób, w 2016 r. – 165 tys., zaś prognozowana liczba na rok 2017 sięga aż 180 tys. turystów.

 

Czytaj więcej na: krakow.tvp.pl