fbpx

Archidiecezja Krakowska przekaże niemal 5 mln zł ofiarom pożaru

Pożar, który wybuchł w Nowej Białej, pochłonął 21 domów i 23 budynki gospodarcze. Na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych, jednak wiele osób straciło dorobek życia. W dzień tragicznego zdarzenia abp Marek Jędraszewski ogłosił zbiórkę na rzecz ofiar pożogi, zebrano kwotę 4 886 205 zł. Całość środków w najbliższych dniach trafi do poszkodowanych.

Do tragicznego zdarzenia doszło 19 czerwca. Z powodu gęstej zabudowy ogień szybko się rozprzestrzenił. W akcji gaśniczej uczestniczyło ponad 100 jednostek OSP i PSP. Po ugaszeniu pożaru 13 domów zakwalifikowano do całkowitej rozbiórki. Większość z nich jest już odbudowywana. Cztery domy natomiast powstaną w innych miejscach, co wymaga dłuższej procedury uzyskiwania pozwoleń. Kolejne domy, które uległy częściowemu uszkodzeniu, są remontowane.

Jak podał Małopolski Urząd Wojewódzki, do tej pory ze środków rządowych na pomoc pogorzelcom przekazano 2 mln 630 tys. zł.

Tymczasem jak informuje archidiecezja, już dzień po tragedii Caritas Archidiecezji Krakowskiej wspomogła łączną kwotą 150 tys. zł wszystkie rodziny, które ucierpiały w pożarze. Również wierni okolicznych parafii, niezwłocznie odpowiadając na apel metropolity krakowskiego, zebrali przy kościołach datki w kwocie 515 765 zł i przekazali je pokrzywdzonym.

Abp Jędraszewski dziękuje za wielką pomoc

W najbliższych dniach poszkodowani mieszkańcy Nowej Białej otrzymają całość środków zebranych przy wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej, jak również wpłacanych przez osoby prywatne oraz organizacje.

Abp Marek Jędraszewski wyraził wielką wdzięczność wszystkim ofiarodawcom „za okazaną dobroć serca i gotowość niesienia pomocy, naśladującą miłość Chrystusa, która w trudnych momentach budzi nadzieję w sercach pokrzywdzonych”.

Do podziękowań dołączył również ks. Artur Gadocha, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Białej, oraz ks. Tomasz Stec, dyrektor Wydziału ds. Charytatywnych Kurii Metropolitalnej w Krakowie, który spotkał się z pokrzywdzonymi, ustalając sposób podziału i formę przekazania środków.

Dodaj komentarz