fbpx

Ganges dawno nie był tak czysty. Eksperci twierdzą, że woda nadaje się nawet do picia

Natura regeneruje się w ostatnim czasie w wielu miejscach na świecie. Podobnie jest w Indiach. Na skutek społecznej izolacji w tym kraju, jakość wody w rzece Ganges znacznie się poprawiła. Pomiary przeprowadzono w pobliżu dwóch miast Haridwar oraz Rishikesh. Według specjalistów, woda znów nadaje się do rytualnego picia.

Wyznawcy hinduizmu uznają rzekę Ganges za świętą, wierząc że rytualna kąpiel w jego wodach zmyje z nich grzechy. Do tej pory poziom zanieczyszczenia rzeki był ogromny. Indyjskie media donoszą, że zmieniło się to w czasie obostrzeń nałożonych na kraj z powodu pandemii choroby COVID-19.

Jak informuje serwis Times of India, powołując się na słowa naukowca zajmującego się środowiskiem i byłego profesora Gurukul Kangri University, jakość wody w Gangesie w okolicach miast Haridwar i Rishikesh w stanie Uttarakhand uległa znacznej poprawie. Profesor BD Joshi twierdzi, że woda nadaje się nawet do rytualnego picia. Powodem jest mniejsza liczba trafiających do rzeki ścieków – nie tylko przemysłowych, lecz także z hoteli. Poza tym aktualnie nie korzystają z niej mieszkańcy oraz przybywający nad rzekę pielgrzymi.

Ganges przepływa przez Indie i Bangladesz, a jego długość wynosi 2,7 tys. Rzeka ta od lat boryka się z ogromnym problemem zanieczyszczeń.

Źródło: timesofindia.indiatimes.com

Dodaj komentarz