fbpx

Wielka Brytania kończy testy czterodniowego tygodnia pracy. Pierwsze wnioski są obiecujące

W ciągu 8 tygodni grupa 3300 pracowników z kliku różnych brytyjskich firm testowała model czterodniowego tygodnia pracy. Eksperyment był przeprowadzony przez pozarządowe organizacje i badaczy, sprawdzających jaki może to mieć wpływ na wydajność oraz na samych pracowników. Pierwsze wnioski właśnie zostały upublicznione.

Pilotaż zobowiązał pracowników 70 firm (łącznie 3 300 osób) do wykonywania swoich obowiązków przez 80 proc. czasu w tygodniu, czyli łącznie cztery dni. Pracownicy otrzymywali pełne wynagrodzenie i zobowiązali się do utrzymania 100 proc. wydajności.

Cały program nadzorowały organizacje “4 Day Week Global” i “Autonomy” we współpracy z badaczami z prestiżowych uczelni: Cambridge University, Oxford University i Boston College. Eksperyment trwał sześć miesięcy.

Model czterech dni pracy oznaczał zazwyczaj dodatkowy wolny piątek, choć mógł to być dowolny dzień tygodnia, tak żeby łączna suma wynosiła cztery dni pracujące.

Lisa Gilbert, kierownik ds. usług pożyczkowych w Charity Bank, jedna z 3300 pracowników testujących model czterech dni pracy powiedziała po zakończeniu tekstu:

Mogę teraz naprawdę cieszyć się weekendem, ponieważ mam piątek na moje obowiązki i inne drobiazgi lub jeśli chcę po prostu zabrać mamę na spacer, mogę to teraz zrobić bez poczucia winy. Nowy zwyczaj określiła jako “fenomenalną zmianę”.  Tłumaczyła, że pozwala jej to na luźniejsze poukładanie swoich obowiązków poza pracą, jak zakupy, załatwienie spraw urzędowych, czy czas dla przyjaciół i rodziny. Nie musi tego robić przed lub po pracy, a ma na to czas w “dłuższym weekendzie”.

Obecnie, po zakończeniu programu, naukowcy chcą zmierzyć wpływ, jaki nowy model pracy będzie miał na poziom wydajności, funkcjonowanie firm i samopoczucie pracowników.

Pod koniec listopada firmy uczestniczące w pilotażu mogą zdecydować, czy pozostać przy modelu czterech dni, czy powrócić do starego. Większość pracowników, jak podaje CNN, opowiada się za modelem czterodniowym.

 

Źródło: wydarzenia.interia.pl

Dodaj komentarz