fbpx

Kanada otwiera najdłuższy na świecie szlak wędrowny, który rozciąga się od jednego wybrzeża do drugiego

Kanada słynie między innymi ze swojego słodkiego syropu klonowego, tętniących życiem miast, dynamicznej kultury i rozległych krajobrazów. Teraz jednak ten kraj posiada także najdłuższy na świecie szlak wędrowny.

 

Dlaczego utworzono Wielki Szlak

Organizacja non-profit Trans Canada Trail (TCT) zorganizowała zbiórkę funduszy i wspiera tworzenie oraz rozbudowę Wielkiego Szlaku. Ich zadanie jest wielopoziomowe, a stworzenie Szlaku jest jednym ze sposobów, dzięki którym w pełni zrealizują swoją wizję. TCT podejmuje starania w zakresie ochrony środowiska i zachęca innych do przebywania na łonie natury swoją ofertą szlaków dostępnych o każdej porze roku. Oprócz tego, dzięki tej organizacji zwykłe drogi zostają zastąpione tzw. „zielonymi drogami”, czyli trasami z ładnymi widokami lub atrakcjami turystycznymi. Co więcej, pomaga ona sfinansować koszt niezbędnych napraw, upewniając się, że ścieżki są bezpieczne. Dzięki realizacji projektu Wielkiego Szlaku, Kanadyjczycy i turyści mogą łatwo podziwiać najbardziej urzekające miejsca na naszej planecie.

 

10 niesamowitych faktów na temat Wielkiego Szlaku

  1. Szlak rozciąga się od jednego wybrzeża do drugiego, czyli przez ponad 24 tysiące kilometrów. Ponadto rozgałęzia się na setki mniejszych ścieżek, zajmując tak duży obszar, że statystycznie trzech na czterech Kanadyjczyków mieszka pół godziny od Szlaku.
  2. Przygotowanie go zajęło prawie ćwierć wieku.
  3. Wielki Szlak nie jest wcale ukryty w głębi lasów czy wśród gór. Zamiast tego łączy jedne z największych miast Kanady, dzięki czemu mogą korzystać z niego ich mieszkańcy.
  4. Zaczyna się w Cape Spear, najbardziej wysuniętym na wschód punkcie Ameryki Północnej.
  5. Rozciąga się i wije wokół rzek, zatok, gór i równin. Jego ścieżki rowerowe i wędrowne sięgają półwyspu Labrador, Nowej Szkocji, Quebecu i wielu innych.
  6. Ta „zielona droga” kończy się w Vancouver, mieście położonym na zachodnim wybrzeżu.
  7. Łącznie Szlak obejmuje trzynaście terytoriów i prowincji.
  8. Został sfinansowany przez rządy federalne i lokalne, jednak przyciągnął także uwagę darczyńców ze wszystkich środowisk, które pomagają utrzymać i rozbudować szlaki turystyczne.
  9. Na ścieżkach umieszczono kolorowe znaczniki: zielone linie reprezentują szlaki lądowe, niebieskie oznaczają szlaki wodne, a niebieskie linie kropkowane wskazują na przeprawy promem.
  10. Oprócz setek ścieżek w tej niezwykłej sieci szlaków, miłośnicy rekreacji na wolnym powietrzu mogą jeździć konno, podróżować pieszo, płynąć kajakiem lub kanadyjką, jeździć na rowerze, uprawiać narciarstwo biegowe i jeździć na desce snowboardowej. Dla mniej aktywnych jest również wiele miejsc idealnych do obserwowania rozgwieżdżonego nieba lub kąpieli słonecznych.

 

Zalety Wielkiego Szlaku

Tą najbardziej oczywistą jest fakt, że przyciągnie on wiele osób spędzających sporo czasu w biurach i domach, z powrotem na łono natury. Pozwoli każdemu odetchnąć na świeżym powietrzu, niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku czy możliwości fizycznych. Zachęcanie ludzi do spędzania czasu na zewnątrz może pomóc opanować sztukę odprężenia się i życia chwilą. Wielki Szlak być może sprawi, że wiele osób pokocha aktywności sportowe, tym samym promując zdrowszy styl życia. Ponadto wpłynie pozytywnie na turystykę, stwarzając miejsca pracy i napędzając gospodarkę.

 

Owoc miłości

Wybudowany i utrzymywany przez wolontariuszy, kanadyjskie agencje rządowe oraz lokalne przedsiębiorstwa, ten szlak jest owocem miłości i poświęcenia. Służy jako uhonorowanie planety i łącznik między człowiekiem a naturą w prosty, a jednak zapierający dech w piersiach sposób.

 

Źródło: healthy-holistic-living.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Dodaj komentarz