fbpx

Perseidy 2020 – kiedy sierpniowa noc spadających gwiazd?

Perseidy 2020 w sierpniu, czyli popularna noc spadających gwiazd, będziemy mogli zobaczyć już niedługo. Ten znany deszcz meteorów będzie widoczny również w Polsce.

Ich apogeum przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. To wtedy Ziemia przedziera się przez chmurę drobin materii pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle. Obserwacje można jednak zacząć kilka dni wcześniej, ponieważ rój jest aktywny pomiędzy 17 lipca a 24 sierpnia.

Perseidy są jednym z najbardziej regularnych rojów, który możemy oglądać co roku, a dodatkowo jest on widoczny w naszym kraju. Ta noc spadających gwiazd czasem nazywana jest “łzami świętego Wawrzyńca”, ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

Według prognoz International Meteor Organization Perseidy 2020 można oglądać od godziny 16.00 w środę, 12 sierpnia do godziny 04.30 w czwartkowy poranek 13 sierpnia według czasu środkowoeuropejskiego letniego. Oznacza to, że w Polsce noc spadających gwiazd najlepiej obserwować od około godziny 21.00 w środę aż do świtu. To właśnie wtedy przypada maksimum Perseidów 2020, inaczej nazywane również jako apogeum Perseidów.

 

Źródło: radiozet.pl

Dodaj komentarz