fbpx

Wciągnęła go fala. 10-latek przeżył dzięki dokumentowi BBC

10-letni Raviraj Saini unosił się na wodzie przez godzinę, zanim dotarł do niego ratunek. Wiedział, jak się zachować dzięki filmowi dokumentalnemu “Saving Lives at Sea”, który wyemitowała telewizja  BBC.

Raviraj zaginął w piątek wieczorem. Ekipa ratunkowa wypłynęła do zatoki Scarborough, żeby znaleźć dziecko. W końcu po godzinie poszukiwań udało się odnaleźć 10-latka. Jeden z ratowników wyjawił, co powiedział mu chłopiec po tym, jak go wyłowili.

– Oglądał, jak łodzie ratunkowe pomagają innym w filmie dokumentalnym BBC “Saving Lives at Sea” i postępował zgodnie z radami udzielonymi w programie – powiedział Lee Marton.

10-latek przeżył na morzu dzięki dokumentowi, który obejrzał w BBC

Ratownik wyznał, że zarówno on, jak i jego koledzy są pod ogromnym wrażeniem.

“Udało mu się zachować spokój i przestrzegać wszystkich zasad w tak przerażających okolicznościach.”

Lee Marton podkreśla, że inne zachowanie 10-latka skończyłoby się dla niego tragicznie.

Raviraj w rozmowie z “The Sun” powiedział, że ma radę dla każdego, kto znajdzie się w takich samych okolicznościach:

“Moja rada dla tych, którzy kiedykolwiek znajdą się w takiej samej sytuacji, brzmi: nigdy się nie poddawaj i miej nadzieję.”

Chłopiec bawił się z ojcem przy brzegu. W pewnym momencie fala uderzyła dziecko i wciągnęła je do wody. 37-latek pobiegł do ratowników po pomoc.

W filmie wyemitowanym przez BBC podkreślono, że “miotanie się w wodzie i usilne próby pływania” mogą prowadzić do “zadławienia się wodą i utonięcia”. Ważne jest “rozluźnienie się i dryfowanie w wodzie na plecach do momentu, kiedy odzyska się kontrolę nad swoim oddechem”.

Tak właśnie zachował się 10-latek. Chłopak postanowił położyć się na plecach, rozłożyć ręce i nogi. Dzięki temu unosił się na wodzie i nie zatonął przez godzinę, zanim przybyła pomoc.

 

Dodaj komentarz