fbpx

Psychodeliki i ich wpływ na przeżywanie tragedii

Studia na temat osób, które przetrwały atak Hamasu podczas festiwalu muzycznego Tribe of Nova w pobliżu strefy Gazy dostarczają cennych informacji o roli psychodelików w przetwarzaniu głębokiej traumy – donoszą naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie „bioRxiv”.

Wieczorem 6 października 2023 r. niemal 4000 osób zebrało się niedaleko kibucu Re’im, około 5 km od granicy pomiędzy Izraelem a strefą Gazy, na festiwalu muzyki elektronicznej Tribe of Nova. Nad ranem festiwal przerwał nagły atak rakietowy Hamasu, po którym nastąpiło natarcie terrorystów z bronią maszynową i granatnikami. Atakujący ostrzelali bezbronnych uczestników zgromadzonych na otwartej pustyni, gdzie trudno było znaleźć schronienie lub drogę ucieczki. Śmierć poniosło około 360 osób, a wielu zostało porwanych. Ogółem, według danych władz, zginęło około 1200 osób – najwięcej w historii Izraela.

Charakterystyczne dla festiwali rave, które zazwyczaj odbywają się na otwartym powietrzu, jest to, że wielu uczestników było pod wpływem substancji psychoaktywnych, takich jak LSD, MDMA czy ketamina, zarówno w trakcie ataku, jak i podczas ucieczki. Festiwal Nova był dla wielu uczestników czymś więcej niż tylko rozrywką. Była to dla nich duchowa podróż, odbywająca się często na odludziu, z pulsującą elektroniczną muzyką i środkami odurzającymi umysł, w otoczeniu ludzi o podobnych wartościach.

Z relacji ocalałych wynika, że w momencie ataku niektórzy padli na ziemię i zaczęli płakać, inni próbowali się schować w krzakach czy za drzewami, a jeszcze inni biegli przez otwarte tereny lub próbowali uciec samochodami, co skończyło się tworzeniem zatoru przy głównym wyjeździe z imprezy, co uczyniło ich łatwym celem dla uzbrojonych napastników.

To dramatyczne zdarzenie stanowi unikalną okazję naukową do zbadania wpływu psychodelików na mózg w warunkach ekstremalnej traumy, co trudno jest odtworzyć w warunkach laboratoryjnych.

Zespół badaczy z Uniwersytetu w Hajfie skoncentrował się na badaniu wzajemnego wpływu psychodelików i doświadczeń traumatycznych, co staje się coraz bardziej istotne dla globalnej społeczności naukowej ze względu na potencjalne zastosowania terapeutyczne tych substancji.

Pomimo że substancje takie jak LSD czy MDMA są nielegalne w większości krajów, włącznie z Izraelem, ich zastosowanie w psychiatrii staje się coraz bardziej akceptowane. Najnowsze badania wskazują, że odpowiednio dobrane dawki tych substancji mogą być skuteczne w leczeniu zespołu stresu pourazowego.

Profesorowie Roee Admon i Roy Salomon, którzy prowadzą to badanie, starają się zrozumieć, jak zażywanie narkotyków wpływa na odczuwanie i przetwarzanie traumy oraz jak osoby po traumatycznych przeżyciach radzą sobie w procesie rekonwalescencji.

Badacze przeanalizowali doświadczenia ponad 650 osób, które przeżyły festiwal Nova. Około 23% z nich przyznało się do stosowania substancji halucynogennych takich jak LSD, a 27% stosowało MDMA, powszechnie znaną jako ekstaza. Wiele osób stosowało więcej niż jedną substancję. Uczestnicy badania relacjonowali różnorodne doświadczenia z dnia 7 października, od halucynacji po wyjątkową jasność percepcji, od uczucia paniki po stan zdecydowania, od paraliżu po aktywne działanie.

Naukowcy z Uniwersytetu w Hajfie planują śledzić ocalałych przez lata, analizując ich aktywność neuronową za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, czyli fMRI. Wstępne wnioski wskazują, że osoby zażywające MDMA wracają do zdrowia lepiej i wykazują mniej poważne objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD) niż osoby, które przyjmowały inne substancje.

Dodaj komentarz