W Warszawie pojawią się antysmogowe chodniki
Warszawa będzie jednym z pierwszych miast w Polsce, a także w Europie, który taką technologię będzie realizował i wcielał w życie – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, podczas spotkania poświęconego antysmogowym chodnikom, mającym wkrótce pojawić się w stolicy.
W kilku lokalizacjach w stolicy mają pojawić się antysmogowe chodniki, które będą oczyszczać powietrze. Modernizację z użyciem antysmogowego betonu przejdą chodniki przy al. Lotników na odcinku od al. Wilanowskiej do ul. Puławskiej, w al. Wojska Polskiego na odcinku od ul. Popiełuszki do pl. Inwalidów, przy al. Solidarności na odcinku od ul. Bielańskiej do ul. Nowy Przejazd, w ciągu ulic Czecha-Sejmikowa na odcinku od ul. Kajki do ul. Wydawniczej oraz na ul. Zawodzie.
Beton, z którego wykonywane są antysmogowe płyty chodnikowe, ma właściwości fotokatalityczne. W ich produkcji wykorzystywany jest cement z dodatkiem nanometrycznego dwutlenku tytanu. Na dobrze nasłonecznionej powierzchni płyty redukują się związki zagrażające zdrowiu, takie jak dwutlenek azotu. Rozkładane substancje stają się nieszkodliwe i następnie wraz z wodą deszczową odprowadzane są do gleby. Beton ten posiada zdolność samooczyszczania. Koszt produkcji antysmogowego betonu jest niewiele wyższy od produkcji zwykłego betonu.
Źródło: materiały prasowe
A później nanocząsteczki tytatu znajdziemy w wodzie pitnej i będziemy na gwałt likwidować antysmogowe chodniki.
Znam prostsze rozwiązanie tego problemu – obsadzanie pnączami każdego budynku w mieście. Winobluszcz trójklapowy chroni elewację, produkuje tlen, oczyszcza powietrze, stanowi schronienie dla ptaków a jego owoce pokarm dla nich, chroni przed nagrzewaniem latem, izoluje i tłumi wiatr zimą, pięknie wygląda zielony latem i purpurowy jesienią, nie zajmuje cennych metrów kwadratowych miejskich działek – same zalety. Chcielibyście mieszkać w takim zielonym mieście?