Miejsce w którym można zbudować dom za 15 euro

Marinaleda, to miejscowość w Andaluzji gdzie nie istnieje bezrobocie i gdzie można zbudować dom za 15 euro, dzięki systemowi gospodarczemu opartemu na współpracy. Mała miejscowość wiejska oddalona 100 km od Sewilli. Niewielka wspólnota, o liczbie nieco ponad 2500 mieszkańców, wydaje się, że odkryła tajemnicę pokonania bezrobocia: świadoma, że prawdziwą siłą miejscowości była ziemia, także dzięki utopijnej wizji burmistrza Juana Manuela Sáncheza Gordillo, wszyscy mieszkańcy zostali zatrudnieni w sektorze rolnym w następstwie unikalnego motta: “Nie ma żadnej konkurencyjności, jest tylko współpraca.”

Małej wspólnocie w sercu Andaluzji, udało się zapewnić środki utrzymania dla całej społeczności, w której 70% populacji posiada wystarczający dochód oparty na pracy w rolnictwie i w przemyśle przetwórczym. Reszta mieszkańców natomiast znalazła miejsca pracy w małych przedsiębiorstwach i w instytucjach niezbędnych jak szkoły i urzędy.

W Marinaleda, dzięki spółdzielni Humar, założonej przez Juana Manuela Sáncheza Gordillo, wybranego w wieku post frankizmu i który przeprowadził na początku lat 80-tych zajęcie majątków wielkich właścicieli ziemskich, w celu ich ponownego rozdysponowania chłopom bez ziemi, bezrobocie jest na poziomie 0% względem 30% średniej krajowej. Ziemia jest własnością gminy i tutaj są wytwarzane, przechowywane i stąd eksportowane: fasola, papryka, karczochy i oliwy z oliwek, znajduje się tutaj również młyn i fabryka konserw.

Wszyscy pracownicy otrzymują takie samo wynagrodzenie, w kwocie 47 euro za dzień, niezależnie od wykonywanej pracy, przez sześć dni, w sumie 1128 euro miesięcznie.

Wszyscy mieszkańcy mogą zbudować dom o powierzchni 90 metrów kwadratowych wpłacając zaliczkę w wysokości tylko 15 euro.

Ziemia i projekt są zapewniane przez Urząd, pożyczkę na 0% daje rząd Andaluzji, a ci sami mieszkańcy, od których wymagane jest tylko zatrudnienie, decydują o wysokości miesięcznej opłaty należnej za zakup 🙂

Marinaleda zapewnia również posiłki szkolne za 12 euro miesięcznie i basen publiczny za 3 euro przez całe lato. Obszarami wspólnymi opiekują się sami mieszkańcy, którzy w „Czerwone niedziele” zajmują się utrzymaniem czystości ulic, skwerami i ogrodami publicznymi. Dzisiaj emblemat na trójkolorowej fladze miejscowości głosi przesłanie:

Marinaleda: utopia na rzecz pokoju

To małe miasteczko w sercu Andaluzji stało się przykładem do naśladowania dla solidarności i równości, a żyjąca tam w zgodzie mała wspólnota stała się przykładem do naśladowania i mamy nadzieję, że będzie punktem odniesienia dla wszystkich rządów na Ziemi.

Źródło: design.fanpage.it


2 thoughts on “Miejsce w którym można zbudować dom za 15 euro

 • 22 października 2015 at 10:15
  Permalink

  https://www.facebook.com/groups/1613771835561374/ zapraszam do grupy Projekt Venus. Projekt Venus (ang. The Venus Project) – organizacja, której celem jest
  poprawa warunków bytowania społeczeństwa poprzez skłonienie się ku
  gospodarce opartej na zasobach, zrównoważonemu rozwojowi, efektywnemu
  zarządzaniu energią i zasobami naturalnymi oraz automatyzacji.
  Organizacja została założona około roku 1975 przez Jacque’a Fresco i
  Roxanne Meadows w Venus na Florydzie, w USA i stąd właśnie pochodzi
  nazwa projektu.

  Reply
 • 31 maja 2018 at 16:51
  Permalink

  coś jak Ubuntu movement

  Reply

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: