fbpx

Miejsce w którym można zbudować dom za 15 euro

W miejscowości Marinaleda w Andaluzji bezrobocie nie istnieje, a dzięki systemowi gospodarczemu opartemu na współpracy można wybudować dom za 15 euro. Niewielka wspólnota mieszkająca w wiejskiej miejscowości oddalonej 100 km od Sewilli, o liczbie nieco ponad 2500 mieszkańców, odkryła zdawałoby się tajemnicę pokonania bezrobocia. Świadomosć, że prawdziwą siłą miejscowości była ziemia, także dzięki utopijnej wizji burmistrza Juana Manuela Sáncheza Gordillo, wszyscy mieszkańcy zostali zatrudnieni w sektorze rolnym w następstwie unikalnego motta:

Nie ma żadnej konkurencyjności, jest tylko współpraca.”

Małej wspólnocie w sercu Andaluzji, udało się zapewnić środki utrzymania dla całej społeczności, w której 70% populacji posiada wystarczający dochód oparty na pracy w rolnictwie i w przemyśle przetwórczym. Reszta mieszkańców natomiast znalazła miejsca pracy w małych przedsiębiorstwach i w instytucjach niezbędnych jak szkoły i urzędy.

W Marinaleda, dzięki spółdzielni Humar, założonej przez Juana Manuela Sáncheza Gordillo, wybranego w wieku post frankizmu i który przeprowadził na początku lat 80-tych zajęcie majątków wielkich właścicieli ziemskich, w celu ich ponownego rozdysponowania chłopom bez ziemi, bezrobocie jest na poziomie 0% względem 30% średniej krajowej. Ziemia jest własnością gminy i tutaj są wytwarzane, przechowywane i stąd eksportowane: fasola, papryka, karczochy i oliwy z oliwek, znajduje się tutaj również młyn i fabryka konserw.

Wszyscy pracownicy otrzymują takie samo wynagrodzenie, w kwocie 47 euro za dzień, niezależnie od wykonywanej pracy, przez sześć dni, w sumie 1128 euro miesięcznie.

Wszyscy mieszkańcy mogą zbudować dom o powierzchni 90 metrów kwadratowych wpłacając zaliczkę w wysokości tylko 15 euro.

Ziemia i projekt są zapewniane przez Urząd, pożyczkę na 0% daje rząd Andaluzji, a ci sami mieszkańcy, od których wymagane jest tylko zatrudnienie, decydują o wysokości miesięcznej opłaty należnej za zakup.

Marinaleda zapewnia również posiłki szkolne za 12 euro miesięcznie i basen publiczny za 3 euro przez całe lato. Obszarami wspólnymi opiekują się sami mieszkańcy, którzy w „Czerwone niedziele” zajmują się utrzymaniem czystości ulic, skwerami i ogrodami publicznymi. Dzisiaj emblemat na trójkolorowej fladze miejscowości głosi przesłanie:

“Marinaleda: utopia na rzecz pokoju”

To małe miasteczko w sercu Andaluzji stało się przykładem do naśladowania dla solidarności i równości, a żyjąca tam w zgodzie mała wspólnota stała się przykładem do naśladowania i mamy nadzieję, że będzie punktem odniesienia dla wszystkich rządów na Ziemi.

2 thoughts on “Miejsce w którym można zbudować dom za 15 euro

 • 22 października 2015 at 10:15
  Permalink

  https://www.facebook.com/groups/1613771835561374/ zapraszam do grupy Projekt Venus. Projekt Venus (ang. The Venus Project) – organizacja, której celem jest
  poprawa warunków bytowania społeczeństwa poprzez skłonienie się ku
  gospodarce opartej na zasobach, zrównoważonemu rozwojowi, efektywnemu
  zarządzaniu energią i zasobami naturalnymi oraz automatyzacji.
  Organizacja została założona około roku 1975 przez Jacque’a Fresco i
  Roxanne Meadows w Venus na Florydzie, w USA i stąd właśnie pochodzi
  nazwa projektu.

  Reply

Dodaj komentarz