fbpx

Kurkuma leczy złe wspomnienia

Kurkuma czyli ostryż długi od wieków jest znana w Azji jako roślina lecznicza o wielu zastosowaniach. Nauki medyczne potwierdzają coraz więcej z owych właściwości.

Najnowsze badania psychologów z City University of New York wykazały, że kurkumina może aktywnie osłabiać powstawanie wspomnień związanych ze strachem w mózgu, co może pomóc w leczeniu zaburzeń psychicznych, takich jak syndrom stresu pourazowego (PTSD). Ciekawe jest to, że kurkumina wpływa na usuwanie złych wspomnień, pomijając pozostałe rodzaje.

Kłącze kurkumy zawiera kurkuminę, która jest przeciwutleniaczem polifenolowym. Strukturę związku zbadali w 1910 r. Stanisław Kostanecki, J. Miłobędzka i Wiktor Lampe. Zmielona, wysuszona bulwa ma nazwę kurkuma i jest używana jako aromatyczna przyprawa do potraw oraz jako dodatek do mieszanek przyprawowych takich jak curry czy sambar masala. Obecnie jest uprawiana jako ozdobna roślina pokojowa także w krajach o zimniejszym klimacie, również w Polsce.

Kurkumina wykazuje działanie przeciwzapalne, a jej pochodna – desmetylokurkumina działanie antyoksydacyjne. W krajach azjatyckich uważa się, że długotrwałe przyjmowanie kurkumy zmniejsza zachorowalność na nowotwory, szczególnie przewodu pokarmowego. Przeprowadzone na zwierzętach badania wykazały, że kurkumina hamuje wzrost guza raka jajnika oraz angiogenezę. Alkoholowe wyciągi z kłącza kurkumy stosuje się także przy leczeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego: uczucie pełności, wzdęcia i zaparcia spowodowane niedostatecznym wydzielaniem żółci i niedrożnością dróg żółciowych, przy zapaleniu pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, kamicy żółciowej, zaburzeniach trawiennych wywołanych niedoborem żółci, w stanach atonicznych i skurczowych mięśni gładkich dróg żółciowych oraz w pooperacyjnym zastoju żółci. Jest poza tym pomocna w dolegliwościach sercowo-naczyniowych, w zapaleniach stawów, a także działa jako naturalny jako antydepresant.

Kurkumina badana jest także jako potencjalny środek zapobiegający demencji i chorobie Alzheimera.

Więcej:
The Spice Ingredient That Can Block Bad Memories
Curcumin, Compound In Turmeric, Found To Impair Fear Memories And Ease PTSD Symptoms
Turmeric for Traumatic Brain Injuries? Salk Scientists Say Yes
Ostryż długi, kurkumą zwany. Lecznicza przyprawa
Weekly curry ‘may fight dementia’
Kurkumina – lekarstwo na traumatyczne wspomnienia
Mój zielnik: kurkuma; Ostryż długi

Publikacje naukowe:
Neuropsychopharmacology: A Diet Enriched with Curcumin Impairs Newly Acquired and Reactivated Fear Memories
Turmeric, the Golden Spice. From Traditional Medicine to Modern Medicine

4 thoughts on “Kurkuma leczy złe wspomnienia

 • 6 września 2015 at 14:55
  Permalink

  O takim działaniu kurkumy pierwsze słyszę 😉 warto dodać dla nieświadomych konsumentów, że sama kurkuma się nie wchłania. Także przed zakupem suplementów, czy też zwykłym gotowaniem polecam poczytać trochę na ten temat. Producenci niestety bazując na naszej niewiedzy sprzedają nam nic niewarte suplementy.

  Reply
  • 25 października 2015 at 02:08
   Permalink

   Odpuśćcie sobie te wszystkie suplementy , nie są nic warte .
   Załatwić sobie najlepiej jakiś korzeń kurkumy , i ścierać bezpośrednio
   przed spożyciem przyniesie najlepsze działanie na chwilę obecną

   Reply
 • 28 września 2015 at 15:26
  Permalink

  Skoro suplementy, które mamy w sklepach nic nie dają, to wystarczy jeść kurkumę przecież. W czym problem?

  Reply
 • 21 października 2015 at 14:18
  Permalink

  no dokładnie, też się zarajałem kiedyś, że są suplementy, ale po głębszym researchu odpuściłem je sobie

  Reply

Dodaj komentarz