fbpx

Jaskinia Kryształów – budzi podziw i respekt

Jeśli należysz do osób, które kochają kryształy, lub co więcej – kryształy traktujesz jak fetysz- ta jaskinia musi znaleźć się na Twojej liście miejsc do odwiedzenia, choć nie będzie to łatwe… Nie ma dosłownie lepszego miejsca na Ziemi dla miłośników tych magicznych struktur, niż pewna niezwykła jaskinia kryształów w Meksyku.

To właśnie tutaj błyszczące geody eksplodowały do gigantycznych rozmiarów i teraz przypominają prawdziwe drzewa. Trafnie nazwana, Jaskinia Kryształów znajduje się 300 metrów pod ziemią w Naica w Meksyku i trzeba podkreślić, że wygląda ona dosłownie jak las kryształów. Są to największe znane kryształy na ziemi i będą górować nad każdym w całej swojej kwarcowej chwale, nawet jeśli zmierzy się z nimi najwyższy koszykarz NBA;)

Kryształy w rzeczywistości nie są kwarcem, ale selenitem (nazwanym imieniem Seleny, greckiej bogini księżyca). To skrystalizowana forma gipsu, która swoimi spokojnymi wibracjami ma ochraniać i przynosić szczęście.

Jak to się stało, że kryształy urosły do tak potężnych rozmiarów? Czysty przypadek. Naica była pełna jaskiń, a ta konkretna przypadkowo znalazła się nad komorą magmową, więc powoli od dołu wypełniała się parującą, bogatą w siarkę wodą, a od góry wodą chłodniejszą, bogatą w tlen. Ostatecznie reakcja chemiczna między różnymi wodami i wapniem w wapiennej skale spowodowała, że cała struktura jaskini ochłodziła się i zamieniła w twarde kryształy selenitu. Tym sposobem Matka Natura stworzyła ten prawdziwie magiczny i budzący podziw krajobraz. Proces ten trwał ok. 500,000 lat.

Niestety, jaskinia nie jest otwarta dla zwiedzających ze względu na ekstremalne dla człowieka warunki atmosferyczne. Temperatura otoczenia dochodzi  65°C, dlatego wejście do jaskini możliwe jest tylko w specjalnych chłodzących kombinezonach. Również wilgotność  dochodzi do 100%. Naukowcy mogą przebywać  w jaskini max. 30-45 minut.

Jak informuje Wikipedia:

Poważnym problemem jest temperatura oraz wilgotność powietrza  wynosząca 100%. Ograniczona możliwość sztucznego oświetlenia powoduje, że uzyskanie jasnych, wyraźnych fotografii stało się nie lada wyzwaniem. Przy znacznej wilgotności naturalny mechanizm chłodzenia ciała jest praktycznie bezużyteczny. Ze względu na różnicę temperatur między płucami a powietrzem zewnętrznym, para wodna może się w nich kondensować utrudniając oddychanie. Osoby wchodzące do jaskini noszą kombinezony obwieszone lodem i oddychają przez maski podłączone do zasobników z tlenem. Środowisko to jest na granicy ludzkiej wytrzymałości. Przebywanie w nim może skończyć się śmiercią, co miało już raz miejsce, gdy jeden z górników próbował ukraść cenne kryształy. Co ciekawe, aparaty fotograficzne psują się, jeśli w momencie uruchomienia nie osiągną temperatury otoczenia.

 

Jaskinia Kryształów
Fot. https://www.contiki.com

jaskinia kryształów

 

Źródło: https://www.contiki.com

Opracowanie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

 

Dodaj komentarz