fbpx

Neuronauka dowodzi potęgi śpiewu recytacyjnego (mantry)

 

Być może część z was kojarzy mnichów buddyjskich z klasztoru Gyuto – ich niezwykły śpiew i recytacja starożytnych, świętych tekstów niskim, gardłowym pomrukiem już dawno oczarowały Zachód. Promieniuje od nich jasność i silna duchowa energia uzdrawiająca. Ta tradycja Buddystów pochodzi z Indii i świętego języka tego kraju – sanskrytu. Choć tybetańscy mnisi od dawna praktykują śpiewanie mantr, ta tradycja w Indiach sięga jeszcze dalej.

Znawcy sanskrytu uczą się odśpiewywać starożytne teksty. Zaczyna się od prostych mantr, a także poezji i prozy w sanskrycie. Później uczą się na pamięć i śpiewają najstarsze teksty w sanskrycie, włączając “Shukla Yajurveda”, którego odśpiewanie zajmuje 6 godzin. Jak się okazuje, recytowanie mantr naprawdę ma wpływ na nasz mózg.

Neuronauka pokazuje, jak uczenie się czegoś na pamięć wspiera mózg. Termin “efekt sanskrytu” został wymyślony przez neurologa Jamesa Hartzella, który badał 21 profesjonalnych mędrców hinduskich. Odkrył, że zapamiętanie mantr Vendic zwiększa obszary mózgu powiązane z funkcjami kognitywnymi, włączając to pamięć krótko- i długotrwałą. To odkrycie potwierdza wierzenia indyjskie, jakoby uczenie się i recytowanie mantr poprawia pamięć i usprawnia myślenie.

Dr. Hartzell, badacz ze stopniem doktora w Basque Centre on Cognition, Brain and Language w Hiszpanii, poświęcił wiele lat na studiowanie i tłumaczenie sanskrytu.

“Zauważyłem, że im więcej sanskrytu poznawałem i tłumaczyłem, tym lepsza stawała się moja pamięć słowna. Studenci i nauczyciele często dziwili się mojej zdolności do dokładnego powtórzenia słów wykładowcy, gdy tylko zadano mi jakieś pytanie. Inni tłumacze sanskrytu powiedzieli mi, że zauważyli u siebie podobne zmiany. Eksperci trenują latami, by zapamiętać i móc wyrecytować dokładnie 3000-letnie teksty, zawierające od 40 tysięcy do ponad 100 tysięcy słów. Chcieliśmy się dowiedzieć, jaki wpływ na mózg wywierają tak intensywne ćwiczenia pamięci słownej.”

Badanie dr. Hartzella jest pierwszym takim, które skupia się na mózgach uczonych sanskrytu. Za pomocą urządzeń MRI zeskanowano mózgi 21 znawców sanskrytu oraz 21 osób z grupy kontrolnej. Jak się okazało, wiele obszarów mózgu u osób z pierwszej grupy okazało się być znacznie większe niż u tych z grupy kontrolnej. Mieli oni ponad 10% więcej szarych komórek w obu półkulach mózgowych, i znacznie grubszą korę mózgową.

Obszary, które szczególnie się wyróżniały w grupie uczonych, to hipokamp – odgrywający kluczową rolę w pamięci krótko- i długotrwałej, odbieraniu wzorców dźwiękowych, przestrzennych i wizualnych – oraz prawa kora skroniowa, powiązana z prozodią mowy i głosem.

Nie wiadomo jednak, czy te zmiany są ściśle powiązane z samym sanskrytem, dlatego dr. Hartzel planuje dalsze badania. Moc dźwięku i śpiewu jest coraz częściej dokumentowana, i nawet krótkie mantry mają pobudzający i leczniczy wpływ, zarówno na ciało, jak i na umysł.

Co ciekawe, 50 lat temu pewien francuski naukowiec zauważył, że chrześcijańscy mnisi, którzy odśpiewywali gregoriańskie pieśni, mieli nadzwyczajną pamięć. Ponadto Alfred Tomatis zbadał w 1967 wpływ śpiewów na mnichów benedyktyńskich. Jak się okazało, kiedy po zmianie grafiku nie mogli już poświęcić czasu na godzinne śpiewy, stawali się zmęczeni i apatyczni, mimo że spali także dłużej. Co więcej, im dłużej spali, tym gorzej się czuli. Tomatis stwierdził, że śpiewy pobudzają ich umysł i ciało, więc jak tylko ci mnisi powrócili do swoich codziennych rytuałów, w pełni odzyskali energię.

Po najnowszym badaniu dr. Hartzella rodzi się nowe pytanie – czy ten rodzaj zapamiętywania starożytnych tekstów mógłby okazać się pomocny w łagodzeniu druzgocących skutków Alzheimera i innych chorób wpływających na pamięć? Jak sugerują ajurwedyjscy lekarze z Indii, to może tak działać, dlatego naukowcy będą dalej badać ten fenomen.

Choć każdy z nas już z pewnością słyszał o zbawiennym wpływie medytacji i praktykowania świadomości, odkrycia doktora Hartzella robią wrażenie. W świecie, w którym coraz ciężej skupić na czymś uwagę, w którym jesteśmy zasypywani informacjami ze wszystkich stron, a dzieci przejawiają szereg zaburzeń koncentracji, być może starożytna mądrość Hindusów może nas czegoś nauczyć. Już dodanie odrobiny śpiewu i recytacji mantr może przynieść niesamowite rezultaty.

 

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Źródło: upliftconnect.com

 

 

 

Dodaj komentarz