fbpx

Kane Tanaka obchodziła 119. urodziny. To najdłużej żyjąca osoba na świecie

Japonka Kane Tanaka jest uważana za najstarszą osobę na świecie. Kobieta obchodziła 2 stycznia 2022 roku swoje 119. urodziny. “Mam nadzieję, że pozostanie zdrowa i będzie się dobrze bawić każdego dnia” – skomentował 62-letni wnuk kobiety.

Kane Tanaka bije kolejne rekordy. Japonka od 2019 roku widnieje w Księdze Rekordów Guinnessa jako najstarsza żyjąca osoba na świecie. Kobieta jest aktualnie trzecią najstarszą osobą w historii. Starsze od niej były tylko Jeanne Calment z Francji, która zmarła w 1997 r., mając 122 lata i 164 dni, i Amerykanka Sarah Knauss, która miała 119 lat i 97 dni. Tanaka, w wieku 117 lat i 261 dni, została też najstarszą Japonką w historii.

Urodzona przed Orwellem

Kane Tanaka urodziła się w 1903 r., pół roku przed narodzinami George’a Orwella. To właśnie wtedy bracia Wright wykonali pierwszy lot samolotem czy po raz pierwszy zorganizowano Tour de France. Japonka wyszła za mąż w 1922 r. za swojego 19-letniego kuzyna. Jej mąż i najstarszy syn walczyli w drugiej wojnie chińsko-japońskiej, która rozpoczęła się w 1937 r., a kobieta przez kilkadziesiąt lat prowadziła sklep z makaronem, gdzie sprzedawała udon, ciastka ryżowe i zenzai. Przeżyła pięć japońskich rządów imperialnych. W wieku 90 lat przeszła operację zaćmy, a gdy miała 103 lata, operację raka jelita grubego. W 2020 r. mogła się pochwalić pięciorgiem wnucząt i ośmiorgiem prawnuków.

Jej 62-letni wnuk pogratulował swojej babci w dniu 119 urodzin.

– Mam nadzieję, że pozostanie zdrowa i będzie się dobrze bawić każdego dnia – zacytowała go Kyodo.

Przepis Kane Tanaki na długowieczność

Jak podają media, japonka zawdzięcza swoją długowieczność grom planszowym, napojom gazowanym i czekoladzie. Kiedy Tanaka została uznana za najstarszą w historii Japonkę, uczciła to wydarzenie butelką coli – jej ulubionego napoju. Kobieta mieszka obecnie w domu spokojnej starości w Fukuoce.

Ponad 80 tys. stulatków w Japonii

Kane Tanaki należy do dużej i wciąż rosnącej grupy japońskich stulatków i stulatek, których jest już ponad 80 tys., z czego 88 proc. to kobiety. W szacunkach opublikowanych we wrześniu przed corocznym Dniem Szacunku dla Osób Starszych ministerstwo zdrowia poinformowało o rekordowej liczbie 86 510 osób w wieku 100 lat lub starszych, co stanowiło wzrost o 6060 w porównaniu z poprzednim rokiem.

Kiedy coroczne badanie przeprowadzono po raz pierwszy w 1963 r., Japonia liczyła zaledwie 153 stulatków, ale w 1998 r. liczba ta wzrosła do ponad 10 tys.

Źródło: The Guardian, Kyoto, News, Japan Times

Dodaj komentarz