fbpx

Najszczęśliwsi i najzdrowsi ludzie na świecie. Wszystkich łączy jedna cecha!

To najdłużej trwające badanie w historii z udziałem tych samych uczestników. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda mogą już oficjalnie ogłosić, co czyni ludzi naprawdę zdrowymi i szczęśliwymi. Wszystkich łączy jedna cecha!

Jedyny taki eksperyment

To najdłużej trwające badanie w historii – trwa już ponad 80 lat. Początkowo objęło 724 mężczyzn z dwóch grup – zarówno młodzież z biednych dzielnic Bostonu oraz świeżo upieczonych studentów z Uniwersytetu Harvarda. Badacze regularnie odwiedzali uczestników eksperymentu oraz ich rodziny – zadawali im pytania oraz wysyłali na regularne badania diagnostyczne.

80 lat badań

Mijały lata, a eksperyment wciąż trwał. Opiekę nad badaniami przejmowali kolejni naukowcy, do badań włączono małżonki uczestników, a także kolejne pokolenie – ich dzieci. Dziś, po wielu latach obserwacji naukowcy zdradzili pierwsze oficjalne wnioski. Najszczęśliwszymi i najzdrowszymi uczestnikami badania byli ci, którzy posiadali głębokie relacje rodzinne, partnerskie i przyjacielskie.

Najszczęśliwsi i najzdrowsi ludzie to ci, którzy mają serdeczne relacje z innymi. Bycie razem i poświęcanie czasu na budowanie związków przyniesie wielkie korzyści – wyjaśnił Robert Waldinger, aktualny kierownik badań z Uniwersytetu Harvarda.

Każda rozmowa ma znaczenie

Co więcej, znaczenie miało również uczestnictwo w życiu społecznym – poczucie, że jest się częścią choćby niewielkiej siatki społecznej. Dobra wiadomość jest taka – że na nawiązanie relacji nigdy nie jest za późno. Jak zapewnił Robert Waldinger, już sama rozmowa z przygodnym spacerowiczem czy sąsiadem przyniesie korzyści psychiczne i zdrowotne.

 

 

Opracowanie: Diana Malicka

Źródło:  zmianynaziemi.pl

Dodaj komentarz