fbpx

W Polsce powstanie najnowocześniejsza w Europie, samowystarczalna energetycznie fabryka rowerów

Polska firma rowerowa, Romet zbuduje najnowocześniejszą fabrykę rowerów w Europie. Zakład powstanie dzięki modernizacji i rozbudowie istniejącej fabryki w Podgrodziu koło Dębicy, jednej z trzech należących do Rometu. W ramach tej inwestycji planuje się także utworzenie ośrodka badawczo-rozwojowego.

Budowę zaawansowanej fabryki umożliwiło wsparcie finansowe w wysokości 100 mln zł od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Dzięki tej pomocy możliwe będzie zwiększenie produkcji oraz utworzenie najnowocześniejszego w Polsce ośrodka badawczo-rozwojowego.

Większy zakład – nowe możliwości

Romet produkuje klasyczne rowery wszystkich typów, rowery elektryczne oraz skutery i motocykle. Z ich zakładów pochodzi jedna trzecia wszystkich jednośladów produkowanych w Polsce. Produkcja opiera się na autorskich projektach, które są tworzone przez firmowy zespół projektowy. Firma wprowadza innowacyjne produkty, takie jak rowery elektryczne, a obecnie rozwija koncepcję roweru modułowego. Taki rower będzie prosty w konstrukcji, łatwy w utrzymaniu i naprawie, a także przystosowany do modyfikacji sprzętowej. Będzie można go łatwo konfigurować, tworząc różne typy rowerów. Dodatkowo, rower ten będzie można wyposażyć w elektryczny napęd zasilany innowacyjną, modułową baterią, którą można łączyć, zwiększając jej moc.

Dzięki finansowemu wsparciu i budowie nowego zakładu, Romet wejdzie w nową erę produkcji. Wśród nowości będą automatyczna linia montażowa oraz systemy zautomatyzowanego pakowania.

Fabryka w pełni ekologiczna

Nowe zakłady w Podgrodziu mają być energetycznie samowystarczalne. Istniejące hale i budynki przejdą termomodernizację, a nowe będą zbudowane według najwyższych standardów niskiego zapotrzebowania na energię. Projekt rozbudowy uwzględnia również instalację paneli fotowoltaicznych na powierzchni 30 000 metrów kwadratowych.

Do malowania rowerów będą używane tylko ekologiczne lakiery wodne, bezpieczne dla środowiska i pracowników. Odpady produkcyjne, takie jak makulatura, folia, aluminium i środki chemiczne, będą w całości poddawane recyklingowi i ponownie wykorzystywane po przetworzeniu.

Dodaj komentarz