fbpx

Obraz znaleziony na przystanku autobusowym został sprzedany za 17,5 miliona funtów

Dwukrotnie skradziony i odnaleziony na przystanku autobusowym obraz Tycjana został sprzedany na aukcji w Londynie za 17,5 miliona funtów. Dzieło z XVI wieku ukazuje biblijną scenę ucieczki Jezusa, Maryi i Józefa do Egiptu.

We wtorek, w londyńskim domu aukcyjnym Christie’s, obraz Tycjana zatytułowany “Odpoczynek w czasie ucieczki do Egiptu” znalazł nowego właściciela za kwotę 17,5 miliona funtów (około 89 milionów złotych). Jest to najwyższa suma zapłacona za dzieło tego renesansowego włoskiego malarza – poinformowano w komunikacie.

Sprzedaż obrazu Tycjana

Obraz przedstawia Jezusa, Maryję i Józefa odpoczywających w wiejskim krajobrazie podczas ucieczki do Egiptu, dokąd udali się, gdy dowiedzieli się o zamiarach Heroda wobec małego Jezusa.

Tycjan stworzył to dzieło na początku swojej kariery, w pierwszej dekadzie XVI wieku, mając około 20 lat, choć dokładna data jego narodzin jest niepewna. Christie’s podkreśla, że obraz jest stosunkowo niewielki — ma około 46×63 cm — lecz postaci na nim wydają się monumentalne. Maryja, umieszczona centralnie, trzyma Jezusa “w chwili czułości między matką i synem”, podczas gdy Józef, znajdujący się w tle, ma zgarbioną postawę wyrażającą wyczerpanie, co dodatkowo podkreśla jego starzejąca się, pełna wyrazu twarz.

Obraz znaleziony na przystanku

Obraz, namalowany ponad pięćset lat temu, ma bogatą historię. Przechodził z rąk do rąk wśród europejskich arystokratów, aż w 1809 roku został skradziony przez wojska napoleońskie podczas okupacji Wiednia i przewieziony do Paryża. Powrócił do Wiednia w 1815 roku, po czym znów znalazł się w prywatnych kolekcjach, ostatecznie trafiając do brytyjskiego arystokraty, 4. markiza Bath, Johna Alexandra Thynne’a.

W 1995 roku obraz ponownie skradziono, tym razem z domu potomków Thynne’a, i jego los przez siedem lat pozostawał nieznany. Ostatecznie został odnaleziony przez detektywa sztuki Charlesa Hilla na przystanku autobusowym w Londynie, zawinięty w plastikową torbę.

Dodaj komentarz