fbpx

W 2023 roku tempo wylesienia Amazonii spadło o połowę

W ostatnich latach Amazonia stanęła przed wielkimi wyzwaniami, szczególnie podczas prezydentury Jaira Bolsonaro, gdy wylesienie osiągało alarmujące poziomy. Jednak, z początkiem 2023 roku, nastąpiła zmiana kierownictwa i nadzieja dla tego kluczowego ekosystemu. Luiz Inácio Lula da Silva, nowy prezydent Brazylii, zobowiązał się do zakończenia deforestacji w Amazonii do 2030 roku.

Dane od krajowej agencji kosmicznej Inpe z 2023 roku są optymistyczne. Wylesienie Amazonii zmniejszyło się o połowę w porównaniu z 2022 rokiem, spadając z 10 278 kilometrów kwadratowych do 5 153 kilometrów kwadratowych. To najniższy poziom deforestacji w ciągu ostatnich pięciu lat — informuje brazylijskie Ministerstwo Środowiska.

Wyzwania i perspektywy

Mimo obiecujących danych wciąż istnieje powód do niepokoju. Obszar deforestacji z 2023 roku nadal jest znaczny, przewyższając powierzchnię takich miast jak Nowy Jork ponad sześciokrotnie. Jednak obietnica prezydenta Luli, złożona na szczycie klimatycznym COP27 w 2022, o odbudowie lasów deszczowych i ściganiu przestępców klimatycznych, daje nadzieję na trwałą zmianę.

Ministerstwo Środowiska Brazylii podkreśla, że rząd aktywnie angażuje się w walkę z nielegalnymi praktykami w Amazonii. Prowadzone są inspekcje, które mają na celu hamowanie nielegalnego wylesiania. Ubiegłoroczny wynik jest interpretowany jako ważny krok na drodze do osiągnięcia celu zerowego wylesienia do 2030 roku.

Globalne znaczenie lasów Amazonii
Amazonia, nazywana “płucami Ziemi”, odgrywa kluczową rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla i stabilizowaniu globalnego klimatu. Sukces Brazylii w ochronie tego bezcennego ekosystemu przyniesie korzyści nie tylko lokalnym społecznościom, ale całemu światu, podkreślając znaczenie globalnej współpracy w dziedzinie ochrony środowiska.

Dodaj komentarz